Jeśli w sieci spotkaliście się ze stwierdzeniem, że emaliowane garnki zostały wycofane to pragniemy was uspokoić, że to mit. Garnki emaliowane mają się świetnie i nadal zajmują pozycję najzdrowszych garnków do gotowania. Jedyne co was może zainteresować to fakt, że faktycznie w Polsce nie mamy już produkcji garnków emaliowanych, więc produkty, które znajdziemy na naszym rynku pochodzą z innych krajów. Niemiej jednak nadal możemy pochwalić się bogatym asortymentem i bardzo dobrą jakością garnków.
Gdzie produkowane są garnki emaliowane?
Garnki emaliowane produkowane są w Europie jak i po za jej granicami. Jedna z najbliższych nam fabryk znajduje się w Republice Czeskiej, w Czeskich Budziejowicach. Są to garnki emaliowane marki Belis i charakteryzują się wysoką jakością. Szczególnie, że jako jedne z niewielu, produkowane są z blachy o grubości 1,2 mm – 2 mm. Znak rozpoznawczy marki to granatowy kolor emalii wewnątrz garnków.
Kolejnym krajem produkującym garnki emaliowane jest Rumunia. W Rumunii znajdziemy kilka fabryk, które specjalizują się w innych rodzajach garnków. Jedna z nich od lat obejmowała produkcję dużych garnków gastronomicznych, które ze względu na gabaryt, zawsze były emaliowane ręcznie. Inna natomiast, zautomatyzowana, zajmowała się produkcją garnków o mniejszych pojemnościach. Stąd pochodzi większość klasycznych garnków emaliowanych z wywiniętym rantem.
Następnie, idąc troche dalej mamy Ukrainę i szeroki asortyment garnków emaliowanych i różnych naczyń, tych nawet w stylu vintage, jak retro czajniki z metalowym uchwytem czy dzbanki emaliowane. Garnki emaliowane mają szeroką gamę kolorystyczną i różnorodność kształtów. Posiadają emalię wysokiej jakości, która jest łatwa w umyciu i nie przebarwia się.
Jednym z czołowych producentów garnków emaliowanych i krajów, w których ten rodzaj garnków jest bardzo popularny jest Turcja. Tutaj produkowane są głównie komplety garnków emaliowanych ze stalową brzegówką oraz stalowymi uchwytami. Na rynku polskim znajdziemy mnóstwo marek i dystrybutorów, którzy właśnie tam zlecają produkcję garnków.
Kolejnym i największym krajem odpowiedzialnym za produkcję są Chiny – tutaj możliwości są nie ograniczone. Co warto zaznaczyć, zaraz po Ukrainie, jest to jedyny producent, który w tym momencie jest w stanie wyprodukować czajnik emaliowany z gwizdkiem (z wyjątkiem malutkich manufaktur w Polsce). W Chinach produkuje się każdy rodzaj, kształt i kolor naczyń emaliowanych. Z Chin pochodzą bardzo tanie produkty emaliowane, jak i te droższe – w zależności od marki i dystrybutora.
Jakie garnki emaliowane wybrać?
Jeśli stoimy przed wyborem naczyń emaliowanych to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Poniżej kilka naszych sugestii:
- Kraj pochodzenia – jeśli zależy nam na lokalnej produkcji warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. Warto zaznaczyć, że produkty z Europy i okolic są nieco droższe zazwyczaj niż te z Chin.
- Grubość blachy – grubość blachy w dużej mierze determinuje jakość i koszt garnków emaliowanych. Icm grubsza blacha tym garnek będzie droższy, ale też zdecydowanie lepszy jakościowo. Garnki z blachy powyżej 1,2 mm dobrze przewodzą ciepło i utrzymują temperaturę. Zachowują równe dno i są bardziej odporne na uszkodzenia emalii.
- Rodzaj garnka – kształt i wykończenie garnka emaliowanego determinuje jego styl. Nowoczesne garnki emaliowane posiadają brzeg ze stali nierdzewnej, szklaną pokrywę oraz stalowe uchwyty. Takie garnki z powodzeniem mogą konkurować z garnkami ze stali nierdzewnej. Garnki z rantem emaliowanym i emaliowanymi uchwytami są bardziej retro i często posiadają dekoracje kwiatowe. Zdecydowanie przywołują miłe wspomnienia obiadu u babci. Ten rodzaj garnka zazwyczaj będzie tańszy niż garnek z wykończeniem ze stali nierdzewnej.
Wracając do pytania czy garnki emaliowane zostaną wycofane lub są wycofane? Nic z tych rzeczy. Zbyt wiele korzyści czerpiemy gotując w garnkach emaliowanych. Przy wyborze nowych garnków do kuchni nie zapomnij o korzyściach zdrowotnych, jakie wynikają z gotowania w garnkach emaliowanych.