Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

6 zasad dbania o garnki emaliowane

Nadal się zastanawiasz nad wyborem kompletów naczyń emaliowanych? Nie raz pewnie słyszałeś od znajomych, że nie warto ich kupować, bo nie są już tak trwałe, jak kiedyś. Pozwól mi wytłumaczyć jak dbać o garnki emaliowane po zakupie, aby służyły nam przez długie lata. Pamiętaj, że wybór garnków emaliowanych to nie tylko funkcjonalność. To również zdrowie oraz ekologia w jednym.

Emalia, jak każda inna powłoka naczyń kuchennych, jest bezpieczna do momentu, aż nie zostanie uszkodzona poprzez zarysowania i odpryski. Jej gładkość i jednolita powierzchnia gwarantują nam wysoką jakość gotowanych potraw.

Oto kompendium wiedzy na temat pielęgnacji naczyń emaliowanych:

  1. Do mieszania potraw w garnkach emaliowanych używaj akcesoriów kuchennych z drewna lub z tworzyw sztucznych, które nie porysują powłoki wewnętrznej.
  2. Garnki emaliowane czyść bezpośrednio po gotowaniu przy użyciu ciepłej wody, delikatnej gąbki (miękkiej) oraz płynu do mycia naczyń. Wystrzegaj się przed skrobaniem oraz drapaniem przywierającej żywności.
  3. Garnki emaliowane nie lubią szoku temperaturowego – nie wrzucaj ich pod zimną wodę zaraz po gotowaniu, nie schładzaj bezpośrednio po ogrzewaniu oraz nie ogrzewaj dań wyciągniętych z lodówki- odczekaj chwile zanim nabiorą temperatury pokojowej.
  4. W przypadku trudnych lub wyschniętych zabrudzeń, namocz garnek w ciepłej wodzie przed myciem.
  5. Na półce lub w szufladzie, w której przechowujesz garnki, zastosuj maty silikonowe, które chronią przed uderzeniami i odpryskiem emalii.
  6. Nie przechowuj garnków jak matrioszki – „jeden w drugim”, a jeśli tak wolisz, to stosuj zabezpieczenia pomiędzy jednym, a drugim garnkiem. Może to być kawałek gazety lub specjalne maty ochronne do przechowywania naczyń, które amortyzują uderzenia.

Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń masz pewność, że zakupiony komplet garnków emaliowanych będzie Ci służył przez wiele lat, a gotowanie będzie zawsze zdrowe i bezpieczne. Pamiętaj, że garnki emaliowane oraz wszystkie inne naczynia emaliowane mogą służyć również do przechowywania. Główną rolę w garnkach emaliowanych odgrywa powłoka wewnętrzna, dlatego pamiętaj, aby o nią dbać szczególnie. Jeśli zdarzy Ci się odprysk emalii na zewnątrz garnka lub innego naczynia, nic nie szkodzi. Takie garnki zyskują na wartości dla kolekcjonerów, ponieważ świadczą o ponadczasowości naczyń.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego dzisiejszy proces technologiczny sprawił, że garnki emaliowane są wrażliwe na zarysowania i uderzenia, przeczytaj tekst o nowoczesnych, ekologicznych garnkach emaliowanych.