Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Co upiec na Wielkanoc?

Już za parę tygodni Wielkanoc! Wielu z nas już teraz zaczyna myśleć, jakie ciasto przyrządzić, aby smakowało naszym gościom. Czy postawić na klasykę, czy może nieco poeksperymentować? Ja już zrobiłam listę wypieków, jakie muszą znaleźć się na moim stole wielkanocnym, a wy?

Babka wielkanocna

Królową niemal każdego wielkanocnego stołu jest babka wielkanocna (Puszysta babka wielkanocna – przepis)! Babka piaskowa, babka drożdżowa, babka drożdżowa parzona… Chociaż zdaje się, że babka to prosty i niezmienny przepis, to nic bardziej mylnego! Sposobów na przyrządzenie baby jest mnóstwo. Babki mogą być przygotowywane na oleju, polewane lukrem lub czekoladą i posypywane pudrem. A to dopiero początek, babki mogą mieć bowiem przeróżne smaki. Cytrynowa, orzechowa, marchewkowa, budyniowa, serowa, majonezowa, marcepanowa, czekoladowa, piernikowa…

Tarta wielkanocna

Tarta to wypiek mniej oczywisty na Wielkanoc, ale z pewnością nie gorszy! Zależnie od preferencji, tartę możemy przyrządzić na słono, ale także jako słodkie ciasto. Wielkanocna tarta z jajkami i szpinakiem (Przepis na tartę wielkanocną ze szpinakiem i jajkiem) sprawdzi się wspaniale do podania podczas wielkanocnego obiadu. Na deser z kolei polecamy tartę kajmakową lub z jabłkami.

Mazurek wielkanocny

Nasz tradycyjny, wielkanocny mazurek to potrawa, która prawdopodobnie powstała w Turcji. Już w XVII wieku jednak stał się w Polsce symbolem zakończenia Wielkiego Postu. Po dziś dzień tradycją jest przyrządzenie i piękne ozdobienie mazurka, który ma być ozdobą wielkanocnego stołu. Chociaż najpopularniejszy w naszym kraju jest mazurek kajmakowy, to nie jedyny rodzaj tego pysznego wypieku! Można przyrządzić także mazurka czekoladowego, chałwowego lub z marcepanem.

Sernik wielkanocny

Tego ciasta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Sernik (Przepis na sernik – Dzień sernika!) to uniwersalne ciasto, które często pojawia się na stole wielkanocnym, ale i na co dzień. Najpopularniejsze są serniki z lukrem, z czekoladą lub z rodzynkami. Chociaż ten ostatni ma równie wiele zwolenników co przeciwników. 😉 Możemy też w tym roku zaskoczyć naszych gości i przygotować sernik pod bezą lub z makiem.