Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Co zrobić, żeby święta były wyjątkowe?

Święta tuż, tuż i czas już zacząć planować to radosne wydarzenie. Nie ma co zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę! Doprowadzi to do zbędnego zamieszania i stresu. Zaplanuj wszystko krok po kroku i spraw, aby te święta były wyjątkowe, zarówno dla Ciebie, jak i dla gości!

Szczegółowy plan działania

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie najważniejszych punktów świąt. Przygotuj listę gości, z każdym odpowiednio wcześniej skontaktuj się, zaproś i upewnij czy będą. Kolejnym krokiem jest coś, co zajmuje najwięcej czasu, czyli potrawy! Zaplanuj jakie dania zrobisz, ale pamiętaj, aby przełożyć siły na zamiary. Wypisz też, co będziesz musiał kupić, aby owe potrawy przyrządzić. Warto przygotować także listę — co należy posprzątać. Umycie kuchni i łazienki, wyszorowanie stołu, odkurzanie, ścieranie kurzy…

Ostatni punkt, który możesz zaplanować to przebieg samej wigilii. Nie musisz wszystkiego planować co do minuty, wręcz przeciwnie, święta przecież powinny być czasem spokoju, długich rozmów i wspólnego spędzania czasu. Ustal jednak godzinę spotkania i najważniejsze punkty: łamanie się opłatkiem, posiłek, wyciąganie prezentów spod choinki, śpiewanie kolęd, reszta wyjdzie w praniu! Przy planowaniu wigilii warto także zaplanować piosenki, jakie będziemy puszczać w trakcie świąt. Stare, popularne świąteczne utwory przywołają nostalgię, będą przywodzić na myśl piękne wspomnienia i uczucie dziecięcej radości.

Podzielenie się zadaniami

Nie musisz robić wszystkiego sam. Wręcz przeciwnie, w święta dobrze robić coś wspólnie z bliskimi. Podzielcie się z rodziną zadaniami, niech każdy przyniesie inne potrawy. Najmłodsi w domu także mogą dostać jakieś zadanie. Pomogą przy ubieraniu choinki lub pakowania prezentów do torebek. Starsze dzieci mogą pomagać Ci w gotowaniu! Możecie na przykład wspólnie upiec ciasteczka! Kup wcześniej wykrawacze do ciastek w różnych kształtach i przygotujcie razem świąteczne ciasteczka.

Nie odkładamy na ostatnią chwilę

Ta rada jest szczególnie ważna! Co tylko możesz, przygotuj wcześniej! Pierogi i uszka możesz zrobić wcześniej i zamrozić. Pierniczki także możesz zrobić spokojnie nawet miesiąc wcześniej, jeśli będą dobrze przechowywane, nic im się nie stanie. Jeżeli szukasz sprawdzonego przepisu na pyszne świąteczne pierniki, zajrzyj tutaj (Przepis na tradycyjne pierniki świąteczne).

Organizacja pomoże Ci opanować stres i zmniejszy ryzyko, że coś się nie uda! Warto także wcześniej wybrać się na zakupy. Kup prezenty, dekoracje świąteczne. Na ostatnią chwilę postaraj się jedynie zakupić rzeczy, jakie mogą się przeterminować.

Prezenty

Odpowiednio wcześniej warto przygotować również listę prezentów! Najpiękniejsze prezenty to takie „z duszą”, w które włożyliśmy nieco pracy. Możesz przygotować coś własnoręcznie. Piękna, świąteczna miska, wypełniona pierniczkami i owinięta przezroczystą folią to fantastyczny i niedrogi prezent od serca. Możemy także pomyśleć, co interesuje bliską nam osobę. Jeżeli interesuje się tańcem, możesz wykupić jej np. kurs tańca towarzyskiego, a jeśli ktoś lubi gotować, wykupienie zajęć prowadzonych przez profesjonalnego kucharza będzie strzałem w dziesiątkę!

Możecie też wspólnie z rodziną postanowić, że zamiast robić prezent każdemu z osobna będziecie losować, kto komu coś podaruje. W ten sposób każdy dostanie po jednym prezencie i będzie miał podwójną niespodziankę: co dostanie i od kogo. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, możecie też wspólnie ustalić z bliskimi, że prezenty dajecie tylko dzieciom.

Dekorowanie mieszkania

Świąteczne dekoracje ocieplają wygląd mieszkania i dodają mu klimatu. Nie muszą one być wcale drogie. Wykorzystaj gałązki drzew iglastych, jemiołę, plastry ususzonej pomarańczy z goździkami, szyszki, wszystko to może zamienić się w piękne, świąteczne dekoracje. Nie zapomnij także o światełkach! Lampki choinkowe sprawdzają się nie tylko na drzewku. Można rozwiesić je na karniszu i pomiędzy szafkami. Dodają ciepłej i przyjemnej atmosfery. Możesz też ozdobić szyby za pomocą sztucznego śniegu!

Wigilijny stół

Koniecznie przelicz wcześniej ilość miejsc przy stole. Jeśli okaże się, że nie ma go na tyle, aby wszyscy członkowie rodziny się zmieścili, popytaj wśród rodziny i przyjaciół czy mają dodatkowe krzesła i dostaw je. Może być nieco ciasno, ale przynajmniej rodzinnie! A co z miejscem na stole? Czy wszystkie talerze i dania się zmieszczą? Jeżeli nie, możesz rozejrzeć się za nowym stołem lub przynajmniej blatem, który rozwiąże tę zagwoztkę. Większy blat położony na mniejszy stół i przykryty obrusem nie będzie przeszkadzał, a pomoże zmieścić się na stole! Pamiętaj tylko, aby równomiernie rozkładać ciężar na stole, dzięki temu blat spadnie ze stołu.

Zadbaj o siebie!

Ty też musisz czuć się dobrze w trakcie świąt! Pomyśl o sobie, spraw sobie jakąś przyjemność. Kub coś, o czym marzysz, Ty także zasługujesz na wymarzony prezent! Dzień przed świętami spróbuj się zrelaksować, zorganizuj sobie domowe spa i znajdź, chociaż godzinkę dla siebie. Zaplanuj też wcześniej, jaki strój włożysz na wigilię.

Nie musi być idealnie

To hasło powinno przewodzić Ci przez cały okres przygotować przedświątecznych! Spokojnie, nie przejmuj się i nie denerwuj. Nawet jeśli coś nie wyjdzie, to nie ma większego znaczenia! W końcu w tym dniu najważniejsze jest spotkanie z bliskimi, to nie konkurs na najlepiej zorganizowane święta. Nie masz być przemęczona i przygnębiona, ciesz się spotkaniem z rodziną. Nie porównuj się do innych, nie musi być tak jak gdzie indziej. To mają być Wasze, rodzinne święta.