Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Europejski Dzień Mózgu i dziadek do orzechów

Mało kto wie, że 18 marca to dzień, w którym promujemy wiedzę na temat działania ludzkiego mózgu. Nie od dziś wiadomo, że aby mózg odpowiednio funkcjonował należy mu dostarczać najlepsze paliwo, jakim jest dobrze skomponowana dieta. Wśród najczęściej wybieranych przez nas produktów, które mają pozytywny wpływ na nasze zwoje nerwowe są orzechy. I całkiem słusznie, orzechy zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, pożywne białko i wiele minerałów. Z ich ilością nie warto przesadzać, bo oprócz mnóstwa zalet, mają też niemało kilokalorii. Ale garść orzechów dziennie z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz przyniesie dużo pozytywnych skutków. Regularne spożywanie orzechów wzmocni nasz mózg i układ nerwowy. 

Orzechy najlepiej kupować jeszcze w łupinie, gdyż orzechy sprzedawane jako już wyłuskane szybciej jełczeją. Jak sobie poradzić z twardą skorupką? Z pomocą nadchodzi dziadek do orzechów! Używany od lat, niezastąpiony gadżet w kwestii obierania orzeszków. W naszym sklepie internetowym znajdziecie dwa rodzaje — klasyczny drewniany dziadek do orzechów lub metalowy dziadek do orzechów. Który wybrać? Zapraszam na małe porównanie. 

Dziadek do orzechów drewniany

Największy plus drewnianego dziadka do orzechów to jego cena, kupicie go za zaledwie kilka złotych. Choć i metalowy odpowiednik nie razi cenowo. Dziadek do orzechów drewniany posiada specyficzny mechanizm — orzech wkładamy do środka i przekręcamy kilka razy korbką, aż usłyszymy dźwięk pękającej skorupki. Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że rozkruszona łupina zostaje w środku i nie rozpryskuje się. Dodatkową zaletą ślimakowego mechanizmu jest to, że do jego działania nie trzeba używać dużej siły, z łupaniem orzeszków poradzi sobie nawet dziecko. Na uwadze należy mieć fakt, że do tego dziadka na orzechy nie zmieścimy orzecha każdej wielkości. Z pewnością pomieszczą się w nim orzechy laskowe, migdały czy macadamia. Regułą jest, że orzechy włoskie w łupinie także się mieszczą, jednak może się zdarzyć, że trafimy na wyjątkowo dużą odmianę i z takim okazem ten dziadek do orzechów sobie nie poradzi. Wtedy zastosowanie znajdzie metalowy dziadek do orzechów.

Dziadek do orzechów metalowy 

Nieco droższy, choć także w bardzo dobrej cenie, zwłaszcza ze względu na fakt, że podobne dziadki do orzechów potrafią kosztować nawet powyżej 100 zł. Posiada dwie różnej wielkości szczeliny na orzechy, dlatego sprawdzi się tak jak dziadek do orzechów drewniany — zarówno do małych orzechów laskowych, jak i dużych orzechów włoskich. Wykonany został z mocnego stopu cynku, co gwarantuje jego trwałość i wytrzymałość nawet na najtwardsze sztuki. Łatwo go utrzymać w czystości — ma polerowaną, gładką strukturę, dlatego z powodzeniem można go myć i wycierać. Jest komfortowy do użytkowania, producent zadbał o odpowiednie wyprofilowanie uchwytów, dlatego dobrze dopasowuje się do dłoni. Idealnie sprawdzi się podczas długich wieczorów filmowych z miseczką pełną orzechów. 

Który dziadek do orzechów wybrać? Nie pomogę wam pisząc, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo każdy z nich świetnie sprawdza się w swojej roli. Niezależnie od tego który wybierzecie, pamiętajcie, że świeżo łupane orzechy są najbardziej wartościowe odżywczo i mają najlepszy smak i aromat. Dlatego śmiało zaopatrzcie się w zapas orzechów w skorupkach i za pomocą dziadka do orzechów łupcie je na bieżąco!

Dziadki do orzechów znajdziecie w naszym sklepie w kategorii akcesoria kuchenne.