Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Jak dbać o czajnik emaliowany?

Czajniki emaliowane są piękne i często wyglądają niemal jak zabawkowe, różne kolory i wzory wprost zachwycają. Czajnik emaliowany jest bardzo zdrowym i higienicznym naczyniem. Łatwo go myć, a dodatkowo nie wydziela szkodliwych substancji i nie wchodzi w reakcje z produktami spożywczymi, dzięki temu jest doskonały dla alergików, dzieci czy osób starszych. A więc czajnik idealny? Być może, ale trzeba się nim także potrafić dobrze zajmować i w tym krótkim poście, chcę powiedzieć Wam, jak postępować z czajnikiem emaliowanym, żeby posłużył nam na lata.

Czy czajnik emaliowany trzeba myć?

Tak! Czajnik należy myć tak jak każde inne naczynie. Przynajmniej raz na dwa tygodnie należy dokładnie umyć ciepłą wodą i ewentualnie jakimś delikatnym środkiem myjącym cały czajnik z zewnątrz, jak i wewnątrz. A jeżeli w naszych kranach jest twarda woda, to należy myć czajnik emaliowany jeszcze częściej!

Czy woda może uszkodzić czajnik emaliowany?

Ogólnie rzecz biorąc nie, ale jeżeli czajnik emaliowany długo stoi nieużywany, stanowczo zalecamy wylać z niego wodę. Warto też zostawić go otwartego. Po co? Zbyt długi czas stania wody w czajniku może zwiększyć ryzyko uszkodzenia powłoki emaliowanej, a także zmatowić powłokę, dodatkowo czajnik może się bardzo zakamienić.

Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego?

Pojawiania się kamienia w czajniku praktycznie nie da się zatrzymać, najlepszym sposobem byłoby zainwestowanie w specjalne filtry, które destylowałyby naszą wodę, ale są to spore koszty. Jednak, jak już ten kamień jest to, w jaki sposób możemy sobie z nim poradzić? Są oczywiście różne specjalne środki służące do tego, ale im mniej chemii w naszym czajniku tym lepiej, dlatego przedstawię Wam parę trików, które dobrze umyją nasz czajnik emaliowany w łatwy sposób i niskim kosztem.

  1. Wypełniamy czajnik wodą i dodajemy 5 łyżek kwasku cytrynowego, zostawiamy mieszankę na parę godzin, zagotowujemy wodę i wylewamy. Następnie należy kilkukrotnie przepłukać czajnik.
  2. Również sok z cytryny może skutecznie oczyścić czajnik, wyciskamy sok z połowy cytryny, wlewamy go do wnętrza czajnika i odczekujemy 60 minut, a następnie dokładnie myjemy.
  3.  Łatwe oczyszczenie czajnika tanim kosztem, możemy uzyskać również dzięki sodzie oczyszczonej. Opakowanie sody wsypujemy do czajnika i zalewamy wodą. Wodę gotujemy, następnie energicznie mieszamy i wylewamy. Jeżeli cały kamień nie odszedł, warto czynność powtórzyć.