Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Mole spożywcze. Jak pozbyć się moli spożywczych i odzieżowych?

Mole to małe, na pozór nieszkodliwe stworzenia, które wielu z nas potrafią spędzić sen z powiek. Kiedy naszą kuchnię opanują mole spożywcze, a do szafy wkradną się włosienniczki, rozpoczynamy nierówną walkę. Sami przeciwko setkom moli, rozmnażającym się w zastraszającym tempie. Jakie kroki należy podjąć, chcąc na zawsze rozstać się z tym problemem i jakie środki odstraszające warto zastosować?

Jak wyglądają mole spożywczy i mole ubraniowe?

Mole rodzaje:

Omacnica spichrzanka zwana potocznie molem spożywczym to szkodnik domowy żerujący w kuchni na takich produktach jak cukier, mąka czy kasza. Ich rozmiary sięgają do nawet 18 mm rozpiętości skrzydeł. Dorosły mól żyje około 14 dni. Pocieszenie? Niekoniecznie, bo w trakcie swojego życia składa w znalezionych produktach spożywczych jaja w ilości średnio około 170 sztuk. Z jaj po około 8-10 dniach wychodzą małe gąsieniczki.

Mól włosienniczek to drugi często pojawiający się w domu gatunek moli jest to po prostu mól ubraniowy. Mole odzieżowe mają bardziej białawe i żółtawe ubarwienie od moli spożywczych. Mole ubraniowe są mniejsze i kilka milimetrów od omacnicy spichrzanki. Żywią się różnymi materiałami – bawełnianymi, moherowymi, futrzanymi, a nawet tkaninami sztucznymi! Dorosłe mole odzieżowe żyją około miesiąca, składają około 50-60 jaj wielkości główki szpilki.

Skąd się biorą mole spożywcze w mojej kuchni?

Niestety, mole spożywcze nie pojawiają się tylko w tych kuchniach, gdzie jest brudno i żywność rozsypana jest po blacie czy podłodze. Tak naprawdę problem moli może dotknąć każdego z nas. Najczęściej mole przynosimy ze sobą ze sklepu, warto zwrócić uwagę, szczególnie przy produktach sypkich, czy torebki, a nawet folia nie mają gdzieś dziurki i czy dookoła nie ma drobniutkich pajęczynek, larwy moli bowiem tworzą cienkie nici, którymi owijają żywność. Co ciekawe, mole mogą przylecieć do nas od sąsiada! Rozmnażają się bardzo szybko i w ogromnych ilościach. Dlatego tez, nawet jeśli zobaczmy tylko jednego z nich, to nie możemy tylko zignorować!

Mole spożywcze jak się pozbyć?

Generalne porządki

Pozbywanie się moli jest trudne i wymaga od nas przeprowadzenia przede wszystkim generalnych porządków! Należy przejrzeć wszystkie opakowania z płatków, mąki, kaszy, czekoladek, cukierków, herbaty, kawy, karmy dla zwierząt, przypraw bakalii, cukru czy ryżu i wszystko, gdzie dostrzeżemy chociaż minimalny ślad bytności moli, musimy niestety wyrzucić, ponieważ nie jesteśmy w stanie oddzielić wszystkich zanieczyszczeń i drobnych jajeczek, jakie wprowadziły tam mole i larwy. Jeżeli z jakiejś szafki wylecą mole, całą szafkę musimy dokładnie oczyścić i wyrzucić wszystkie produkty w niej znajdujące się, które nie były zamknięte w szczelnych stalowych lub szklanych pojemniczkach. Wszystkie czyste produkty spożywcze należy przesypać do właśnie takich pojemników na żywność, ponieważ mole niestety są w stanie przegryźć nawet folię. Kuchnię musimy oczyścić od deski do deski, każdą szafkę odkurzamy (najmniejsza, niepozorna drobinka może okazać się jajeczkiem mola), a następnie przecieramy wszystkie półki ciepłą wodą z mydłem. Szczególnie polecamy mydło lawendowe. Podczas mycia i sprzątania dobrze nie pominąć takich miejsca jak prowadnice szuflad, ściany, czy tyły mebli kuchennych. Mam nadzieję, że o dokładnym odkurzeniu i umyciu podłogi nie muszę wspominać. Pamiętajmy również o dezynfekcji pojemników na żywność za pomocą gorącej wody i jakichś środków czyszczących. Po zakończeniu porządków worek z odkurzacza i worek ze śmieciami zawiązujemy dokładnie i natychmiast wynosimy poza dom do kontenera.

Środki odstraszania moli spożywczych

Gdy zakończymy porządki, kolejnym krokiem jest odstraszenie moli za pomocą przeróżnych naturalnych sposobów lub odpowiednich, bezpiecznych środków chemicznych.

 • Do szafek i szuflad możemy pochować popakowane w cienkie foliowe woreczki: suszoną lawendę, goździki, anyż, wanilię, miętę czy liście laurowe. Mole nienawidzą mocnych zapachów, nie zagoszczą więc w szafkach tak aromatycznie pachnących na dłużej.
 • Możemy też spróbować zasuszyć w piekarniku plastry cytryny lub pomarańczy albo porozkładać w kuchni waciki nasączone octem i olejkiem lawendowym.
 • Dobrym pomysłem jest przetarcie szafek i szuflad ściereczką zamoczoną w roztworze wody z octem z dodatkiem mocnego olejku o zapachu lawendy lub goździków.
 • Do szafek warto włożyć gorący, parujący ocet, w ten sposób zapach dotrze do najodleglejszych zakątków szafki.
 • Do pojemników z sypkimi produktami, takimi jak kasze, płatki owsiane czy mąka możemy profilaktycznie włożyć liść laurowy, który nie zmieni smaku jedzenia, ale jego zapach będzie nie do zniesienia dla moli.
 • Wnętrza szafek bardzo dobrze spryskać sprawdzonym spreyem do zwalczania moli. Ja polecam płyn na mole spożywcze Bros, który zapewnia ochronę przed molami nawet do dwóch tygodni. Środek wykonany jest ze składników pochodzenia roślinnego, bez syntetycznych substancji owadobójczych, dzięki temu można go bezpiecznie używać w sąsiedztwie produktów spożywczych.
 • W oknach warto przyczepić moskitiery i również kratkę wentylacyjną warto zakleić drobną siateczką, w ten sposób unikniemy przedostawania się do nas moli od sąsiadów.
 • Dla monitorowania problemu warto skorzystać z różnych lepów lub pułapek na mole spożywcze, dzięki nim będziemy wiedzieć, czy problem moli wciąż istnieje w naszej kuchni i czy nie wrócił.

Jak mole ubraniowe pojawiają się wśród ubrań?

Człowiek ma wrażenie, że mole odzieżowe pojawiają się z niczego, prawda? Czyste, nowe mieszkanie, pachnące, świeżo wyprane ubrania, a mole się pojawiły, jak? Niestety, mole możemy łatwo dostać od sąsiada. Mole ubraniowe po osiągnięciu dorosłości odlatują, szukając odpowiedniego miejsca na złożenie jajeczek, często wówczas przenoszą się do innego domu lub mieszkania. Mole potrafią przenieść się do innych mieszkań poprzez klatkę schodową lub przewody wentylacyjne, a nawet mogą przywędrować z nami od znajomych na naszym swetrze lub z reklamówką ubrań ze sklepu. Bo niestety, ale nawet nowe ubrania, które długo leżały na magazynach, mogły paść ofiarą moli.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Generalne porządki

Podobnie jak przy molach spożywczych, najważniejsza jest czystość! Przede wszystkim musimy znaleźć źródło problemu. Wyciągamy z szafy wszystkie ubrania, dokładnie je pierzemy, wietrzymy i wytrzepujemy, a jeżeli jest zima, dobrze potrzymać je jakiś czas na mrozie, w ten sposób larwy moli obumrą od niskiej temperatury. Latem dobrze jest też wysuszyć ubrania na słońcu. Szafę koniecznie należy dokładnie umyć zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz, warto wykorzystać do tego wodę z octem. Gdy zadbaliśmy już o sterylną czystość w szafie, możemy zacząć zwalczać i zapobiegać molom.

Co na mole ubraniowe?

 • Do szaf możemy włożyć gazety, ponieważ mole nie lubią zapachu farby drukarskiej.
 • Równie skuteczna, jak w przypadku moli spożywczych, skutecznie mole odzieżowe odstraszy suszona lawenda, goździki lub listki laurowe.
 • Warto zdobyć kawałki drewna sosnowego i nasączyć go dodatkowo olejkami zapachowymi o zapachu lawendy lub eukaliptusa.
 • W szafie należy pilnować porządku. Nie wkładamy do niej ubrań, które były już po praniu noszone, ponieważ mole szczególnie lubią ubrania, które są zabrudzone sokami owocowymi bądź ludzkim potem i moczem.
 • Zdecydowanie wiele by dało również trzymanie ubrań w pokrowcach i regularne wietrzenie szafy.
 • Do szafy warto wkładać zapachowe mydełka, suszone zioła czy ususzone plastry pomarańczy, wszystko to możemy upychać do skarpetek, które dodatkowo warto skropić zapachowymi olejkami.
 • Nie ignoruj ani jednego mola! Stworzenia te rozmnażają się niezwykle szybko i za jednym razem mogą znieść w Twoim domu nawet kopę jaj.
 • Prócz zapobiegania, warto pójść z molami na otwartą wojnę. Polecamy spray na mole Vigonez Neptune, który pozbywa się zarówno dorosłych moli, jak i larw. Środka możemy bezpiecznie używać wprost na ubrania, w szafie i na dywany, jest bezzapachowy i nie pozostawia śladów na materiale.
 • Do szaf i pod dywany warto włożyć lawendowe saszetki zapachowe.

Jakie szkody mogą wyrządzić mole?

 • Mole spożywcze znoszą w sypkich produktach spożywczych setki jaj, z których wykluwają się larwy.
 • Larwy moli zanieczyszczają produkty, na których żerują odchodami, przędzą i martwymi owadami.
 • Mole odzieżowe robią dziury w ubraniach.
 • Mole ubraniowe są w stanie uszkodzić obicia tapicerowanych mebli, a nawet dywany.
 • Mole odzieżowe wytwarzają przędzę, którą zlepiają produkty sypkie w grudki.