Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Jak smażyć na patelni emaliowanej? Kilka porad

Na pytanie zawarte w tytule tego artykułu większość z Was odpowie, że na patelni emaliowanej smażyć się nie da. Nic bardziej mylnego! Spróbuję Was przekonać, że smażenie na patelni pokrytej powłoką emaliowaną nie jest niczym trudnym. Artykuł ten powstał z potrzeby, gdyż widzimy, że nasi klienci chcą, ale nie zawsze do końca wiedzą, jak obchodzić się z patelnią emaliowaną. Zdajemy sobie sprawę, że powłoka emaliowana wymaga stosowania się do pewnych zasad, dlatego nadchodzimy z pomocą!

Na zdjęciach poniżej pokazujemy Wam zdjęcia z naszej prywatnej kuchni. Na zdjęciach nasza ulubiona patelnia emaliowana Elegance czeskiej marki Belis. Jak widać są na niej ślady delikatnego przypalenia. Zdarza się tak, gdy:

  • zbyt długo podgrzewamy gęstą potrawę,
  • wrzucimy mięso na mocno rozgrzaną patelnie,
  • zajmiemy się krojeniem innych produktów i nie zwrócimy uwagę na to, co dzieje się na patelni,
  • użyjemy zbyt małej ilości tłuszczu do smażenia.

Na kolejnym zdjęciu pokazana jest patelnia po umyciu. Warto pamiętać, że powłoka emaliowana jest powłoką szklaną bardzo odporną na zarysowania i zniszczenia. Bardzo szybko się nagrzewa, dlatego należy jej pilnować i regularnie mieszać potrawy. Doskonale wiemy, że dla wielu osób smażenie na patelni emaliowanej może być trudne na początku. A jak my to mówimy: patelnia teflonowa lub aluminiowa z powłoką nieprzywierającą to komfort smażenia, natomiast patelnia emaliowana to ZDROWIE.

Patelnia Belis Elegance podczas smażenia na bazie ryżu i po umyciu.

Patelnie emaliowane to NIE patelnie nieprzywierające

Przede wszystkim należy pamiętać, że patelnie emaliowane, podobnie jak patelnie stalowe NIE posiadają powłok ograniczających przywieranie. Oznacza to, że żywność będzie do nich przywierała i nie zaleca się robić na nich potraw takich jak naleśniki, chociaż wprawieni kucharze są w stanie je robić. Wymaga to jednak dużej cierpliwości. Patelnia emaliowana to patelnia szklana, dzięki temu znacznie łatwiej ją umyć po smażeniu od patelni stalowej. Dlaczego patelnia emaliowana to zdrowie? Powłoka emaliowana ogranicza przenikanie niklu i innych potencjalnie szkodliwych pierwiastków ze stali do żywności. Dodatkowo powłoka patelni jest idealnie gładka, dzięki temu nie rozwijają się w zakamarkach żadne bakterie.

Poniżej kilka porad, dzięki którym patelnia emaliowana będzie tak samo prosta w obsłudze, co każda inna.

1. Nie nagrzewaj patelni emaliowanej

Choć z reguły nim rozpoczniemy smażenie patelnię porządnie nagrzewamy, nie stosujemy tej zasady w przypadku patelni emaliowanej. A to za sprawą stalowego korpusu, który kryje się pod warstwą emalii. Stal ekstremalnie szybko nabiera wysokiej temperatury i doskonale przewodzi ciepło, dlatego nie ma konieczności wcześniejszego jej nagrzewania. Położenie kawałka mięsa czy wbicie jajek na gorącą patelnię emaliowaną będzie skutkowało przywarciem jedzenia do jej powierzchni.

2. Używaj tłuszczu

Patelnia emaliowana nie służy do beztłuszczowego smażenia. Koniecznym jest więc użycie choćby małej ilości smalcu czy oleju. Nie zmienia to jednak faktu, że patelnia pokryta emaliowaną powłoką świetnie sprawdzi się do przygotowywania potraw zdrowych i nieprzesiąkniętych tłuszczem. Mała łyżeczka oliwy czy masła klarowanego jest niezbędna do prawidłowego smażenia na patelni emaliowanej, ale z pewnością nie zmniejszy to walorów zdrowotnych przygotowywanej potrawy. W przeciwnym wypadku danie zacznie przywierać, a patelnię ciężko będzie domyć. 

3. Duś, zamiast smażyć 

Jeśli zwracasz uwagę na jakość i prozdrowotność przygotowywanych potraw, patelnia emaliowana będzie doskonałym wyborem. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, zacznij dusić dania na niewielkiej ilości wody z odrobiną oleju. Pamiętaj, by często doglądać potrawy i mieszać drewnianą łopatką, a w razie konieczności podlewaj danie wodą lub odrobiną tłuszczu.

4. Smaż wolno

W przypadku patelni emaliowanej pośpiech nie jest wskazany. Stosuj się do popularnej ostatnimi czasy zasady „slow cooking”. Gotuj, smaż i duś wolno, na małym ogniu. Pozwoli to zachować wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także sprawi, że potrawa zachowa swój naturalny aromat i smak. Zdrowie góruje nad czasem! Jeśli w tygodniu brakuje ci chwili na przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku, gotuj na dwa lub trzy dni. W świecie zdrowego odżywiania nie ma miejsca na usmażone w pośpiechu kotlety.

5. Używaj pokrywki 

Nie zapominaj o przykryciu smażonej potrawy. Niska temperatura smażenia, wolny ogień, mała ilość tłuszczu lub wody i danie przykryte pokrywą to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o patelnię emaliowaną. Wilgotna para ukryta pod pokrywką będzie dodatkowo nawilżać powierzchnię patelni i zapobiegnie przypaleniu potrawy.

6. Patelnia emaliowana na indukcji

W przypadku kuchni indukcyjnej musimy pamiętać, że gdy używamy patelni emaliowanej moc kuchenki powyżej 4 dla nas nie istnieje. Patelnia szybko nagrzeje się na najmniejszej mocy indukcji.

7. Co można z powodzeniem usmażyć na patelni emaliowanej?

Na patelni emaliowanej osoba wprawiona bez problemu może przyrządzić wiele smacznych potraw, bez przypalenia powłoki. Do smażenia jajek sadzonych używamy 2-3 łyżki oleju i smażymy je na małym ogniu pod przykryciem. W przypadku mięsa sytuacja jest już nieco utrudniona, ale dla chcącego nic trudnego. Załóżmy, że chcemy przyrządzić mięso pokrojone na kawałki do gulaszu. Najpierw standardowo na patelnię (nierozgrzaną!) wrzucamy czosnek i cebulę, które smażymy na sporej ilości oleju. Następnie dodajemy nasze mięso i NIE mieszamy od razu. Początkowo mięso przyklei się do powłoki, z biegiem czasu jednak „puści” i wówczas zawartość możemy bezpiecznie mieszać. Podobnie kiedy smażymy duże kawałki mięsa lub ryby w panierce — dużo oleju, potrawę wrzucamy praktycznie od razu i smażymy na małym ogniu. W przypadku duszenia warzyw bądź mięsa, możemy spróbować ograniczyć olej, musimy jednak pamiętać wtedy o podlewaniu dania wodą.

Wszystkie te wskazówki wynikają z naszego prywatnego doświadczenia. Nie jesteśmy specjalistami od gotowania, jednak możemy zapewnić, że patelnie emaliowane Belis są najwyższej jakości. Mamy klientów, którzy do dziś mają w domach czeskie patelnie marki Belis kupione 20-30 lat temu.

Spróbujcie wprowadzić te kilka zasad i koniecznie dajcie znać, czy się sprawdzają w praktyce. Z doświadczenia wiem, że tak. Patelnia emaliowana to najlepsza inwestycja w zdrowie. Warto porzucić dawne nawyki szybkiego smażenia i postawić na zdrowe, smaczne i aromatyczne dania. Patelnie emaliowana ma przewagę nad patelniami nieprzywierającymi również pod kątem powłok. Powłoki nieprzywierające z czasem często zaczynają się ścierać, a jej szczątki przemycamy niechcący w naszych posiłkach. Emalia zarówno po dwóch, jak i pięciu latach będzie taka sama. Jedyne co może uszkodzić patelnię emaliowaną do jej upadek i rozbicie powłoki.

Pamiętaj, że patelnie teflonowe lub nieprzywierające to komfort smażenia, a patelnia emaliowana to wybór w stronę ZDROWIA!

Patelnia emaliowana z Sosem curry z kurczakiem.