Patelnie teflonowe to jedne z najczęściej używanych patelni w naszym kraju, ale co właściwie o nich wiemy? Czy wiemy jak z nich korzystać i jak o nie dbać aby służyły nam przez długie lata? Czy w ogóle warto inwestować swoje pieniądze w te patelnie, czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Jakie właściwości mają patelnie z powłoką teflonową i skąd ją mają? W tym poście odpowiem szczegółowo na wszystkie te pytania i rozwieję wszelkie wątpliwości w temacie patelni teflonowych!
Jak powstał teflon i jak działa patelnia teflonowa?
Żeby wyjaśnić wam dokładnie, jak działa patelnia teflonowa zacznę od tego jak powstał sam teflon. Co ciekawe, powstał zupełnie przypadkiem, kiedy amerykański chemik Roy Plunkett miał opracować nową substancję do układów chłodniczych. Nie będę się tutaj dokładnie rozpisywać, jak się to stało, ale przez zbieg okoliczności zbadał powstały pod wpływem wysokiego ciśnienia i przy udziale żelaza polimer. Nie było to byle co, ponieważ badania wykazały, że tworzywo to, nazwane w skrócie PTFE ma niezwykle niską energię powierzchniową, co oznacza że ma bardzo mały współczynnik tarcia oraz jest wyjątkowo odporny na działanie wszelakich substancji chemicznych. Dodatkowo jest znakomitym izolatorem elektrycznym i całkiem nieźle znosi dość wysokie temperatury. Takiej okazji amerykański chemik nie mógł przegapić, opatentował tworzywo i nadał mu nazwę handlową Teflon. To jednak nie koniec historii teflonu! Minęło sporo czasu zanim materiał ten trafił do kuchni, początkowo był wykorzystywany w wojsku. Patelnie teflonowe zaczęły powstawać dopiero w latach 50. Ciekawostka, teflon jest wykorzystywany także jako zabezpieczenie przed pełzającymi insektami, czy zwierzątkami takimi jak gekony, nawet ich śliskie i klejące łapki, nie są w stanie przyczepić się do tej powierzchni.
Czy teflon jest bezpieczny dla zdrowia?
Czy teflon jest bezpieczny dla zdrowia? Jak najbardziej! Patelnie teflonowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że nie uszkodzimy jego powierzchni szorstkimi gąbeczkami czy metalowymi narzędziami. Bezpieczeństwo teflonu potwierdziły także odpowiednie badania teksykologiczne. PTFE jest chemicznie obojętny w warunkach fizjoloczicznych i nie jest metabolizowany. Dodatkowo co bardzo ważne: teflon nie jest rakotwórczy ani genotoksyczny, nie zaburza płodności i nie wpływa na przebieg ciąży. Jest całkowicie bezpieczny dla alergików i nie pobudza układu immunologicznego, a także nie ma działania neurotoksycznego.
Jak dbać o patelnię teflonową?
O patelnię teflonową, jak o praktycznie każde naczynie z powłoką nieprzywierającą trzeba dbać. Chociaż patelnie z powłoką teflonową nie potrzebują właściwie oleju do smażenia, to jednak warto pamiętać, że olej mimo wszystko przedłuża żywot tego naczynia. Po umyciu patelni teflonowej dobrze jest przetrzeć ją ręcznikiem papierowym lub pędzelkiem kuchennym z niewielką ilością oleju. Patelnia teflonowa nie oczekuje od nas żadnych specjalnych praktyk podczas mycia. Warto jednak pamiętać aby nie myć jej pod zimną wodą, ponieważ może to z czasem uszkodzić jej powierzchnię. Przede wszystkim jednak zanim zabierzemy się za mycie naczynia, należy zaczekać aż przestygnie, aby nie narazić go na zniekształcenie, a także na uszkodzenie powłoki teflonowej. W sytuacji, kiedy przyschną nam do powłoki resztki jedzenia, najgorszym co możemy zrobić jest szorowanie patelni szorstkimi gąbeczkami czy szczotkami. Patelnie wystarczy odmoczyć w gorącej wodzie i resztki żywności same powinny odejść.