Ziemniaki to jadalne, bogate w skrobię bulwy. Uprawiane są na masową skalę i są podstawą w kuchni w większości świata. Warzywa te wywodzą się z Ameryki Południowej, a do Europy dotarły w XVI wieku. Istnieje aktualnie ponad tysiąc odmian ziemniaka, a wszystkie one wywodzą się z jednego gatunku, rosnącego w Peru kilka tysięcy lat temu. Aktualnie ziemniaku można podzielić na 4 typu: A, B, C i D, jednak istnieją również typy pośrednie np. AB czy BC. Czym charakteryzują się poszczególne typu ziemniaków i do czego się sprawdzą?
Typy ziemniaków i jaki rodzaj ziemniaków do czego?
- Typ A — ogólnosałatkowy
Ziemniaki te mają zwartą strukturę i nie rozgotowują się. Dobrze się je kroi, sprawdzą się idealnie do sałatek, zup i zapiekanek. Nadadzą się również do smażenia na głębokim tłuszczu i gotowania w łupinach.
- Typ B — ogólnoużytkowy
Najczęściej spotykane ziemniaki! Mają dość zwięzłą strukturę i lekko wilgotny miąższ. Lekko pękają podczas gotowania. Mają najwięcej zastosowań w kuchni. Sałatki, zupy, kopytka, zapiekanki, jak również sprawdzą się jako klasyczne ziemniaku do obiadu. Nadadzą się również idealnie na placki ziemniaczane, frytki i kartacze.
- Typ C — mączasty
Po ugotowaniu miąższ tych ziemniaków jest suchy i sypki. Ten rodzaj ziemniaków można bardzo łatwo rozgotować. Takie ziemniaki sprawdzą się do frytek, puree i placków ziemniaczanych. Nadadzą się również do zup, kremów i wypieku ciast.
- Typ D — bardzo mączasty i suchy
Najmniej przydatny rodzaj ziemniaka. Zawiera suchy i szorstki miąższ, który się natychmiast rozgotowuje. Nie mają one większego zastosowania w kuchni.
- Młode ziemniaczki
To nie jest typ ziemniaków, jednak warto zwrócić uwagę, że młode ziemniaczki mają zupełnie inny smak! Młode ziemniaczki doskonale smakują w całości w towarzystwie kefiru i jajek sadzonych!
Ziemniaczki najlepiej gotować w emaliowanych garnkach, które nie wpływają na smak żywności i nie wydzielają szkodliwych substancji! To doskonały wybór szczególnie dla alergików, dzieci, osób starszych, ale i każdego, kto dba o swoje zdrowie!