Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Niezbędne rzeczy pod namiot

Lato w pełni, a więc najwyższa pora na jakiś biwak. Niestety, tak jak w przypadku wędrówek z plecakiem, które kończą się powrotem do domu tego samego dnia, nie musimy się specjalnie przygotować, tak w przypadku biwakowania jest już inaczej. Musimy zaopatrzyć się w wiele niezbędnych rzeczy i przewidzieć sytuacje, jakie mogą zdarzyć się podczas tej przygody. To wcale nie znaczy, że nie warto! Po prostu wcześniej dobrze przygotować sobie listę rzeczy, o których nie możemy zapomnieć?

Zacznij od początku!

Czasami wyszukując przeróżne rzeczy, które jeszcze musimy ze sobą zabrać, zapominamy o najważniejszym. Z pewnością niejednemu z Was zdarzyło się jechać pod namiot i nie wziąć ze sobą namiotu. Dlatego skupmy się najpierw na podstawach. Namiot, mata do spania, śpiwory oraz koce to oczywistości, które mogą wypaść nam z głowy. Umieść je więc na górze swojej listy i upewnij się przed wyjazdem, że na pewno są zapakowane do auta.

Na każdą wycieczkę musimy wziąć ze sobą dokumenty oraz telefon! Oczywiście, jeśli chcesz odpocząć od elektroniki, komórkę możesz wyciszyć, dobrze jednak mieć ją przy sobie, aby w sytuacji kryzysowej móc, chociażby zadzwonić pod numer alarmowy.

Nie zapomnij także o tym, że w namiocie nie zapalisz światła, a w lesie nie stoją przydrożne latarnie. Zaopatrz się w latarki i zapasowe baterie. Mogą przydać się także świece, szczególnie takie odstraszające komary, pamiętaj jednak aby z tych korzystać w kontrolowanych warunkach. Uważaj, aby świeczki nie wywołały pożaru, używaj ich tylko poza namiotem.

Jeśli chodzi o komary, to jest praktycznie pewne, że latem w lesie się pojawią, trzeba więc się chronić. Zaopatrz się w specjalne środki odstraszające na komary i na kleszcze.

Jedzenie

Bez jedzenia i picia biwak się nie uda. Przygotuj się jak najlepiej, żeby wszyscy byli pojedzeni i zadowoleni.  Możecie postawić na zimne i suche gotowe jedzenie oraz butelkowaną wodę, jesli jednak macie ku temu możliwości, warto pomyśleć o ciepłych daniach. Chcąc gotować na biwaku na pewno przyda Ci się kuchenka polowa i lodówka turystyczna, która przedłuży świeżość naszego jedzenia.

Kuchenkę polową możesz zastąpić też ogniskiem, wówczas jednak musiałbyś zabrać ze sobą kociołek do gotowania na ognisku. Na kuchenkę turystyczną doskonale sprawdzą się naczynia emaliowane, zarówno garnki jak i kubki możesz bezpiecznie podgrzewać na ogniu. Pamiętaj jedynie, że ogień nie może wychodzić na boczne ścianki naczyń. Na campingu spokojnie wystarczy jeden emaliowany garnek i kubeczki w ilości uczestników biwaku. Nie zapomnij też oczywiście o sztućcach!

A jeżeli chcesz przygotowywać sobie łatwo kawę lub herbatę na kuchni turystycznej, przyda ci się kawiarka. Gotowy napój możesz rozlać do emaliowanych kubeczków, ale mozesz też skorzystać z kubków termicznych, w których temperatura utrzyma się na dłużej! Pamiętaj koniecznie żeby wziąć ze sobą zapas wody, szczególnie jeżeli nie ma dostępu do wody kranowej w miejscu gdzie rozbijacie namiot.

Higiena

Biwak biwakiem, ale o higienę osobistą musimy dbać tak samo. Uzupełni kosmetycznę niezbędnymi akcesoriami. Oczywiście, nie musisz zabierać ze sobą lokówki, lakieru do włosów itd, nawet nie będzie mieć jak tych przyborów użyć. Koniecznie weź natomiast szczoteczkę i pastę do zębów, mydło oraz ręczniki.

Weź niezbędna ilość ubrań, dostosuj je zarówno do upalnych dni, jak i chłodnych nocy. Może przydać Ci sie także płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli na campingu będziesz mieć dostęp do publicznych łaźni, na pewno przydadzą Ci się klapki oraz strój kąpielowy.

Nie zapomnijcie wziąć ze sobą apteczki. Uzupełnijcie ją w leki przeciwbólowe i rozkurczowe, oraz takie które ktos z uczestników wypraw przyjmuje na stałe. Weź również plastry, bandaże oraz wodę utlenioną.