Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Dobry plan na wiosenne porządki w kuchni

Sprzątanie jedni lubią bardziej inni mniej, ale wiosenne porządki w kuchni to wręcz obowiązek każdej Pani (jak i Pana!) domu. To moment kiedy wszystko segregujemy, układamy, sprawdzamy, odkrywamy masę produktów w naszej kuchni o których nie mieliśmy bladego pojęcia, okazuje się że w naszych szafkach ukryło się mnóstwo rzeczy po terminie i nagle po całym sprzątaniu kuchnia lśni, szuflady wreszcie się dosuwają, a na pułkach pojawia się miejsce na nowe produkty! Na dzisiaj przygotowałam dla Was plan działania, dzięki któremu sprzątanie będzie szybsze i zdecydowanie bardziej dokładne. Oto 8 kroków do idealnie czystej kuchni.

1. Mycie oświetlenia i kratek wentylacyjnych

Pierwsza i podstawowa zasada generalnego sprzątania, to zaczynanie mycia od samej góry. Kurz opada nam zawsze na dół, a co za tym idzie, gdybyśmy najpierw umyli blat, a potem szafkę nad nim, na blacie wylądowałby kurz i śmieci z szafki. W związku z tą zasadą sprzątanie zaczynamy od samego sufitu, czyli od oświetlenia! Warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości, które pozwolą nam porządnie umyć żarówkę oraz klosz. Zazwyczaj kolejne co mamy wysoko w kuchni, chociaż już nie na suficie, to kratki wentylacyjne. Dobrze jest najpierw porządnie odkurzyć je odkurzaczem, a dopiero później przetrzeć wilgotną ściereczką. Na tym etapie także, mając odkurzacz w dłoni można odkurzyć ewentualne pajęczyny z sufitu, których oczywiście nie powinno w ogóle być w kuchni, ale jeśli już jakieś się znajdują to najwyższy czas coś z tym zrobić!

2. Mycie szafek

Górna część szafek, jak i lodówki to jedno z największych zbiorowisk kurzu w kuchni. Powinniśmy myć je znacznie częściej niż raz w roku, ale niestety wiadomo, różnie to bywa z tym naszym sprzątaniem. Ponownie radzę najpierw wykorzystać odkurzacz, a dopiero potem przetrzeć szafki wilgotną ściereczką. Później możemy zabrać się za mycie szafek ze wszystkich pozostałych stron z zewnątrz, a następnie wyciągnąć cała zawartość półek, przetrzeć wnętrze i ponownie poukładać w nich produkty. Przy okazji dobrze sprawdzić daty ważności, zwłaszcza takich produktów jak przyprawy, herbata czy kawa. Dzięki temu w naszych szafkach będzie bardziej przejrzyście i pojawi się miejsce na nowe produkty! Warto także wykorzystać podczas wiosennych porządków specjalne pojemniki na żywność, dzięki nim wszystkie produkty będą dokładnie posegregowane i łatwiejsze do znalezienia, a odpowiednio dobrane pojemniczki będą też fantastyczną ozdobą kuchni.

3.Mycie sprzętów kuchennych

Jedna z najważniejszych czynności, o której nie należy zapomnieć podczas wiosennych porządków to umycie piekarnika, kuchenki, okapu , lodówki, mikrofalówki i zmywarki. Mycie piekarnika to nie łatwa czynność i warto wykorzystać do niej specjalne środki czystości, które będą w stanie pozbyć się utrwalonego przez czas i temperaturę brudu. Mycie lodówki oraz zamrażalnika to ciężka do wykonania czynność, którą jednak warto wykonać co jakiś czas. Na czas mycia lodówki należy wyjąć z niej wszystkie produkty i odłączyć prąd, także wszystkie półki i plastikowe elementy o ile możemy do wyciągamy i myjemy je osobno w płynie do mycia naczyń. Samą lodówkę również polecam umyć delikatnie płynem do naczyń, nie zalecam używania bardziej żrących środków, ponieważ mogłyby one później dostać się do naszej żywności. Także zamrażarkę zaleca się rozmrozić i umyć przynajmniej raz na kilka lat, kiedy nie mamy w niej zbyt dużych zapasów. Prócz tych podstawowych sprzętów mamy jeszcze całą masę innych takich jak okap, mikrofalówka, zmywarka czy ekspres do kawy, każdy z nich powinien być dokładnie umyty.

4. Mycie okna, parapetu i kaloryfera

Wiosna, robi się ciepło na dworze, a więc najwyższy czas zabrać się z mycie okien! Ściągamy stare firanki i wrzucamy je do prania, a w tym czasie łapiemy w dłonie środki czystości do mycia szyb i dokładnie myjemy całe okno razem z framugą z obydwóch stron. Przy okazji dobrze przetrzeć też parapet, a nawet kaloryfer, na tyle na ile jesteśmy w stanie oczywiście. Jeżeli w naszej kuchni mamy drzwi, to także one powinny odczuć dzisiejszy dzień poświęcony wiosennym porządkom.

5. Czyszczenie kosza na śmieci

Tutaj żadnej filozofii nie ma, także coś przeznaczone na śmieci dobrze umyć raz na jakiś czas. Zadbajmy o to aby nasze kosze były czyste, schludne i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu!

6. Usuwanie kamienia z czajnika

O usuwaniu kamienia z czajnika pisałam osobny post, który możecie znaleźć tutaj. Warto to robić znacznie częściej niż raz w roku, ale jeżeli do tej pory tego nie robiłeś, to im wcześniej tym lepiej!

7. Mycie płytek i fugi

Powoli schodzimy na sam dół kuchni. Teraz przed nami mozolne zadanie wyszorowania dokładnie płytek oraz fugi, a także delikatne przemycie z zewnątrz gniazdek.

8. Ostateczne zakończenie

Kiedy już wszystkie powyższe zadania zostaną zrobione, pozostaje tylko przetrzeć blaty z kurzy, który zebrał się na nich podczas sprzątania, odkurzyć oraz umyć podłogę w kuchni i voilà, kuchnia aż błyszczy!