Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Jakie potrawy wigilijne można przygotować wcześniej?

Może powiecie, że to za wcześnie, ale już czas zacząć myśleć o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Sklepy i galerie handlowe przygotowują witryny świąteczne, a my w swoich domach możemy już myśleć o akcesoriach do gotowania i pieczenia, które okażą się niezbędne do przygotowania Świąt. Dlaczego warto zacząć już teraz? Przede wszystkim dlatego, że przed samymi Świętami rozpoczyna się gorączka zakupowa, ceny mogą podskoczyć do góry, a sklepy przepełnione będą ludźmi, którzy kupują wszystko na ostatnią chwilę. W tym roku bądź mądrzejszy i przygotuj się wcześniej do Wigilii.

Pierogi i uszka Świąteczne – pierogi na Wigilię i uszka do barszczu.  

Najwięcej czasu w trakcie przygotowań do Wigilii zajmuje ulepienie pierogów i uszek do barszczu. Jest to podstawa w przygotowaniu tradycyjnych 12 potraw wigilijnych. Aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, warto rozpocząć lepienie pierogów i uszek już wcześniej. Pierogi i uszka wigilijne to dania, które można zamrozić dużo wcześniej i zostawić w zamrażalniku, aż do Świąt. Ich przygotowanie zajmuje najwięcej czasu, więc dlaczego by nie rozpocząć lepienia już w październiku lub listopadzie? Do przygotowania pierogów warto zaopatrzyć się w produkty typu akcesoria do pieczenia. Bardzo popularne są maty silikonowe, które zapobiegają przywieraniu ciasta i chronią blat. Maty silikonowe dodatkowo nie przesuwają się na blacie kuchennym, co bardzo ułatwia pracę. Do przygotowania pierogów niezbędny jest również wałek do ciasta. Wałki do ciast są różne. Jeśli preferujesz tradycję, to polecam wałek do ciasta drewniany. Dla osób, które stawiają na nowoczesność, proponuję wałek silikonowy. Wałek do ciasta silikonowy jest higieniczny i łatwy w czyszczeniu. Do przygotowania farszu niezbędne są miski. Farsz do pierogów na Wigilię to koniecznie kapusta z grzybami. Farsz z kapusty powinien być przechowywany w miskach emaliowanych, które nie wpływają na smak potraw i nie reagują z potrawami kwaśnymi. Nie zaleca się przechowywania farszu z kapusty w miskach ze stali nierdzewnej. 

Akcesoria do pieczenia na święta – tradycyjne pierniki na święta. 

Pierniki to rodzaj ciastek, które zdecydowanie lepiej jest przygotować nawet 1 lub 2 miesiące wcześniej. Tradycyjne pierniki smakują lepiej, kiedy poleżą 2-3 tygodnie w zamkniętej puszcze. Wtedy zmiękną i nabiorą świątecznego aromatu. Pierniki są pracochłonne, ponieważ należy je najpierw upiec, a następnie udekorować. Jest to świetny sposób na spędzenie jesiennych wieczorów z rodziną i przyjaciółmi. Wspólnie można zaplanować pieczenie i dekorowanie pierników. Wspólnymi siłami zrobicie więcej pierników i podzielicie się nimi na Święta. Pierniki świąteczne można podarować również jako drobny prezent na święta dla kolegów z pracy lub znajomych ze szkoły, czy sąsiadów. Doskonale wiemy, że pieczenie nie kończy się na jednej blasze, dlatego warto rozpocząć wcześniej. Zgodzicie się z nami, że listopad to dobra pora? 

Do przygotowania pierników również potrzebna będzie stolnica, wałek do ciasta, foremki, wykrawaczki oraz akcesoria do dekorowania ciast. Te wszystkie produkty warto już dziś przygotować, bo przed samymi świętami może być problem z kupieniem ich w pierwszym lepszym sklepie. Oby się nie okazało, że wszyscy w tym roku będą piec pierniki domowe i zabraknie wykrawaczek, tak jak słoików, których brakowało przez całe lato. 

Tradycyjne ciasta na Wigilię. 

Kolejnymi daniami, które można przygotować stosunkowo wcześniej, są ciasta. Najbardziej popularnym ciastem wigilijnym jest makowiec i sernik. Oba te ciasta można zamrozić dużo wcześniej. Jeśli nie jesteś zwolennikiem zamrażania, to przygotuj ciasto 1 lub 2 dni przed wigilią. To nie są trudne ciasta, więc ich przygotowanie nie zajmie dużo czasu. Do ich przygotowania niezbędne są blachy do pieczenia. Na rynku są różne blachy i tortownice. Najczęściej wybierane to blachy i formy do pieczenia polskiej marki SNB. Są bardzo trwałe, a ich cena jest korzystna. Warto pomyśleć o różnych rozmiarach blach, jeśli planujemy przygotować więcej ciast.

Listę wszystkich blach i form do pieczenia, które mogą przydać Ci się podczas świąt znajdziesz tutaj (Blachy i formy na święta Bożego Narodzenia).