Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Mata chłodząca dla psa – jak działa?

Mata chłodząca to produkt stosunkowo nowy, który dopiero od niedawna zdobywa popularność i zaczyna być doceniany przez właścicieli zwierząt. Czy jednak słusznie? W tym poście porozmawiamy o różnych rodzajach mat, ich wadach i zaletach. Przede wszystkim jednak zdecydujemy ostatecznie czy warto kupować maty chłodzące dla zwierzaków.

Jak działa mata chłodząca?

Mata chłodząca ma nieco różne działanie, zależnie od jej rodzaju. Ogólnie celem maty chłodzącej jest obniżenie temperatury ciała zwierzęcia. Mata powinna przywrócić psu jego naturalną temperaturę ciała w jak najkrótszym czasie.

 

Rodzaje mat chłodzących

Rodzajów mat chłodzących jest wiele i każda z nich ma swoje zalety, ale i wady, warto zapoznać się z ich charakterystyką, zanim zdecydujemy się na jeden konkretny produkt. Maty wykonane są z różnych materiałów i wypełnione różnymi substancjami.

 

  • Mata chłodząca z żelem chłodzącym — Po przeanalizowaniu wszystkich produktów to właśnie tę matę uznałam za najlepszą. Żel chłodzący znajdujący się w macie jest bezpieczny dla zdrowia, a sama mata wytrzymała i trudna do przedziurawienia. Żelowe wkłady chłodzące aktywowane są ciśnieniowo, w momencie kiedy pies położy się na macie. Ważne jedynie, aby pamiętać, żeby mata nie leżała na słońcu, żel bowiem absorbuje ciepło.
  • Mata chłodząca z wodą — To produkt prosty w użyciu. Do maty nalewamy zimną wodę z kranu. Działanie maty można porównać z termoforem. Mata jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, w razie gdyby zwierzak przedziurawił matę, ze środka wyleje się jedynie woda. Mata niestety stosunkowo krótko utrzymuje zimno i trzeba ją wymieniać, aby pies mógł się wciąż chłodzić.
  • Mata chłodząca z lodem — Mata posiada specjalne wkłady, które zamrażamy przed użyciem, a następnie wkładamy do maty. Ten produkt może jednak wywoływać u psa dyskomfort i dreszcze, w końcu kto lubi leżeć na lodzie? Takie wkłady również należy wcześniej zamrażać i regularnie wymieniać, chociaż utrzymują temperaturę dłużej niż mata chłodząca z wodą.
  • Mata zmiennofazowa — Mata działa skutecznie, może jednak okazać się szkodliwa w razie uszkodzenia. Wewnątrz maty znajduje się substancja chemiczna pochłaniająca ciepło, dając taką matę psu, ryzykujemy. Jeżeli zwierze rozgryzie materiał, może dojść do poważnego zatrucia.

Czy warto kupić matę chłodzącą?

Psy i inne zwierzaki tak jak i ludzie źle znoszą upały. Kiedy jest gorąco lub w domu odkręcone są grzejniki, pies może odczuwać duży dyskomfort. W przeciwieństwie do nas, zwierze nie przebierze się w cieńsze ciuchy, ani nie weźmie chłodnego prysznica. Musisz zadbać o odpowiednią temperaturę zwierzęcia, zbyt duży upał może doprowadzić u niego nawet do hipotermii! Pierwsze objawy przegrzania to drgawki, nadmierne ślinienie się, ciężki oddech i przyspieszone bicie serca. Jeżeli zobaczysz takie objawy u swojego zwierzaka, koniecznie zabierz go do weterynarza!

Mata chłodząca tylko dla psa?

Czy mata chłodząca to rarytas tylko dla psów? Absolutnie nie. Taka mata sprawdzi się także dla kota, królika czy świnki morskiej. Każdy zwierzak odczuwa gorąco i przyda mu się schłodzenie. Nie można jednak siłą kłaść zwierzęcia na macie, być może nie chce on lub nie potrzebuje schłodzenia.

Jaką matę chłodzącą wybrać?

Mata chłodząca powinna mieć kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim oczywiście należy dostosować rozmiar maty do naszego pupila. Im większa mata tym psu będzie wygodniej, a tempo spadku temperatury u zwierzaka będzie szybsze. Ważne też, aby maty chłodzące były łatwe do czyszczenia. Takie z pewnością są maty chłodzące w sklepie naczynia.olkusz.pl. Maty żelowe wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i po zabrudzeniach nie będzie śladu. Istotna jest także mobilność maty. Maty z żelem chłodzącym można spokojnie złożyć i łatwo przewieźć ze sobą. Zwierze może leżeć na niej w domu, na tarasie czy w samochodzie!

Co szczególnie warto podkreślić, maty chłodzące w sklepie naczynia.olkusz.pl mają wszelkie niezbędne atesty potwierdzające, że żeli w nich znajdujący się jest nietoksyczny!