Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Patelnia indukcyjna w nowoczesnej kuchni

Patelnia indukcyjna — jaką wybrać? 

Bardzo wiele osób decyduje się dzisiaj na kuchenkę indukcyjną. Nic dziwnego, ponieważ płyta indukcyjna ma wiele zalet. Płyta indukcyjna posiada czujnik obecności garnków i w przypadku, gdy zdejmiemy naczynie, kuchenka wyłącza się, chroniąc nas przed poparzeniem. Nowoczesne płyty indukcyjne nie emitują gorąca tak, jak klasyczne płyty ceramiczne. Kolejną zaletą płyty indukcyjnej jest łatwość czyszczenia. Zabrudzenia z tłuszczu i jedzenia schodzą przy użyciu niewielkiej ilości płynu i miękkiej gąbki. Na rynku są również dostępne specjalne płyny do czyszczenia płyt indukcyjnych, które zapobiegają porysowaniu i gwarantują wysoki połysk płyty.

Patelnie na indukcję — rodzaje

Na rynku jest wiele patelni na indukcję. W każdym sklepie możemy znaleźć różnego rodzaju patelnie, które są kompatybilne z indukcją. Patelnia na indukcję powinna być wykonana ze stali. Jeśli szukamy innej patelni indukcyjnej, np. aluminiowej, należy sprawdzić, czy posiada dno z wbudowanym dyskiem stalowym oraz specjalne oznaczenie. Wiele osób ceni sobie, gdy patelnia posiada grube dno i tak właśnie skonstruowane są patelnie na indukcję. Patelnia indukcyjna powinna posiadać również płaskie dno, aby idealnie przylegała do płyty. 

Patelnia indukcyjna oznaczenie

Wszystkie produkty do stosowania na kuchence indukcyjnej posiadają specjalne oznaczenie. Oznaczenie indukcji to ikona spirali podobna do tej na zdjęciu poniżej. Jeśli produkt posiada to oznaczenie, producent gwarantuje, że produkt jest kompatybilny z kuchenką indukcyjną. W przypadku wyboru patelni indukcyjnej przez Internet warto zapoznać się dokładnie z opisem produktu. Większość patelni dostępnych na rynku posiada wszystkie oznaczenia i pasuje na każdy rodzaj kuchenki. Patelnie, które na pewno nie działają na indukcji to najzwyklejsze, lekkie patelnie aluminiowe stosowane na biwaku i innych wyprawach turystycznych. 

Patelnia na indukcję ceramiczna

Patelnia ceramiczna to produkt dla osób, które cenią sobie czas i łatwość czyszczenia. Ceramiczna patelnia na indukcję charakteryzuje się powłoką nieprzywierającą, na której można smażyć krótko i z małą ilością tłuszczu. Nie zalecamy stosowania patelni ceramicznej do długiego smażenia i duszenia potraw, ponieważ powłoka ceramiczna jest wrażliwa na długie i mocne podgrzewanie. Patelnia ceramiczna indukcyjna jest więc polecana dla osób, które smażą od czasu do czasu na małej ilości tłuszczu. Sprawdzi się do szybkich dań niskokalorycznych. Jej dodatkową zaletą jest duży wybór kolorystyczny. Możemy wybierać pomiędzy kolorem czerwonym, żółtym, zielonym czy niebieskim. Jasna powłoka patelni ceramicznej może przebarwić się podczas użytkowania. Przebarwienia nie pogarszają jakości powłoki. Groźne dla patelni ceramicznej są mocne zarysowania, które uszkadzają powłokę i pogarszają komfort smażenia. Jeśli używasz patelni ceramicznej na indukcję, zaopatrz się w akcesoria kuchenne z drewna lub silikonu. Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić przebarwienia na patelni ceramicznej, warto wypróbować sposób z sodą oczyszczoną. Ten sam sposób zalecany jest do patelni emaliowanych.

Patelnia ceramiczna Geo Ambition, 24 cm - 63,90 zł

Patelnia na indukcję do grillowania

Dla osób, które poszukują inspiracji kuchennych i lubią przyrządzać inne dania niż tradycyjny kotlet, polecamy zakup patelni do grillowania na indukcję. Na patelni grillowej możemy przygotować wiele różnych dań, zaczynając od prostych warzyw grillowanych, szaszłyków i kończąc na wykwintnych stekach wołowych. Patelnia grillowa indukcyjna posiada powłokę nieprzywierającą, która nie wymaga używania tłuszczu do smażenia i jest łatwa w czyszczeniu. Do czyszczenia patelni grillowej wystarczy ciepła woda z płynem i delikatna szczotka do mycia naczyń. Popularnymi ostatnio patelniami do grillowania są patelnie z odlewu aluminium z powłoką nieprzywierającą. Patelnie grillowe indukcyjne wykonane z aluminium są wyposażone dodatkowo w dysk stalowy, który gwarantuje kompatybilność z nowoczesnymi kuchenkami. Dysk stalowy wbudowany jest w dno patelni do grillowania.

Patelnia grillowa Loft Ambition, 28x28 cm - 61,90 zł

Patelnia indukcyjna do naleśników

Kolejną propozycją jest patelnia indukcyjna do naleśników. Kuchnia, w której dominują dzieci oraz zamiłowanie do lekkich, słodkich obiadów, nie może obejść się bez dobrej patelni do smażenia naleśników. Owszem naleśniki można smażyć na każdej patelni, jednak jeśli raz użyjesz do smażenia specjalnej patelni do naleśników, nie będziesz chciał już wrócić do tej uniwersalnej. Patelnia do naleśników na indukcję ma niski rant oraz powłokę nieprzywierającą. Dodatkowo ma mniejszy kąt załamania pomiędzy dnem a rantem. Dzięki temu naleśniki smażone na takiej patelni są idealnego kształtu. Dobra powłoka jest tutaj kluczem do sukcesu, ponieważ zapobiega przywieraniu ciasta. Wiele patelni na indukcję nie wymaga smarowania tłuszczem każdorazowo przed nałożeniem ciasta. Patelnie wystarczy lekko natłuścić przed pierwszym smażeniem, a reszta naleśników nie będzie przywierała. Dobrym pomysłem jest też dodanie odrobiny tłuszczu do ciasta, aby łatwiej odchodziło od patelni. 

Patelnia naleśnikowa Ambition Magnat, 25 cm - 58,90 zł

Patelnia indukcyjna z przykrywką

Patelnia indukcyjna z przykrywką to najczęściej głęboka patelnia do podsmażania i duszenia potraw. Głęboka patelnia na indukcję jest świetnym produktem, dla osób, które często przygotowują sosy i dania jednogarnkowe. Na patelni głębokiej można przygotować dania makaronowe lub na bazie kaszy i ryżu, które wymagają wymieszania z sosem przed podaniem. W głębokiej patelni indukcyjnej z przykrywką przygotujemy również pyszny gulasz wołowy, gdzie przed duszeniem należy mięso podsmażyć. Patelnia indukcyjna z przykrywką w komplecie uchroni nas przed zakupem niedopasowanych do siebie produktów.

Patelnia stalowa Navara z pokrywką, 24 cm - 78,90 zł

Najlepsza patelnia na indukcję — nasz ranking

Przeprowadziliśmy ranking patelni na indukcję w naszej firmie i największym powodzeniem cieszą się patelnie aluminiowe z powłoką granitową. Jest to stosunkowo nowy produkt na rynku i w niczym nie przypomina dawnych patelni aluminiowych. Nowoczesne patelnie granitowe na indukcję są lekkie i posiadają powłokę nieprzywierającą. Powłoka patelni granitowej jest trwała i odporna na wysokie temperatury oraz długie ogrzewanie.

Patelnia granitowa Valdinox Rock, 20 cm - 55,00 zł