Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Gęsiarka – do czego jej używać?

Gęsiarka to duża brytfanna z przykrywką, chociaż obecnie te słowa są używane często zamiennie. Słowo gęsiarka pochodzi od tradycyjnej potrawy robionej w niej niegdyś, czyli pieczonej gęsi. Ale gęsiarka nie jest tylko naczyniem, w którym można upiec drób! Wręcz przeciwnie, to niepozorne naczynie ma bardzo wiele zastosowań, także przyda się dosłownie każdemu!

Rodzaje gęsiarek

Gęsiarka emaliowana dzięki emaliowanej powłoce jest najzdrowsza ze wszystkich gęsiarek. Emalia nie wchodzi w reakcje z żywnością i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu jest bezpieczna dla dzieci, alergików i osób starszych. Dodatkowo szklista i jednolita powłoka emalii sprawia, że naczynie łatwo się myje, a bakterie nie mają gdzie się „ukryć”. Niewątpliwą zaletą, jaką ma gęsiarka emaliowana, jest również możliwość przechowywania w niej żywności.

Gęsiarki Kamienne wyróżnia przede wszystkim łatwe i szybkie nagrzewanie się oraz długotrwałe utrzymanie temperatury wewnątrz naczynia. Grube dno brytfanny jest nieprzywierające, dzięki czemu nic w niej się nie przypala i nie przywiera. Brytfanny Kamienne można podzielić na brytfanny granitowe, brytfanny marmurowe i brytfanny mineralne.

Gęsiarka żeliwna jest naczyniem, stosowanym w kuchni polskiej od wielu lat. Brytfanna jest wykonana z mocnego i grubego materiału, dzięki czemu posiłek jest równomiernie grzany i po wyciągnięciu z piekarnika na długo pozostanie gorący. Dodatkowo gęsiarki żeliwne są odporne na wysokie temperatury, a waga naczynia, jest też pewnym zabezpieczeniem, abyśmy przez przypadek nie zrzucili naczynia z blatu.

  • Brytfanna żeliwna emaliowana

Mamy tutaj do czynienia z podwójnymi korzyściami! Wszystkie plusy wynikające z wagi i grubości brytfanny żeliwnej, łączą się z prozdrowotnymi właściwościami gęsiarki emaliowanej! Gęsiarka żeliwna emaliowana zdaje się produktem idealnym: grzeje równomiernie, na długo pozostaje ciepła, jest bezpieczna dla alergików i nie wydziela szkodliwych substancji, żyć nie umierać!

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po brytfannach jest gęsiarka ze stali nierdzewnej. Gęsiarka stalowa, podobnie jak żeliwna posiada drugie dno, dzięki któremu ciepło jest równomiernie rozprowadzane, a temperatura utrzymuje się na dłużej. Dodatkowo brytfanny dają możliwość sporządzania dań nisko tłuszczowych. Brytfanna ze stali nierdzewnej jest odporna na wysokie temperatury i zarysowania.

Wymiary i kształt gęsiarki

Wygląd współczesnej gęsiarki może być bardzo różny i warto dostosować go do swoich własnych potrzeb i oczekiwań. Brytfanny na ogół mają kształt owalny, ale nierzadko są również prostokątne i okrągłe wersje. Kolejną kwestią nierozstrzygniętą pozostaje rozmiar gęsiarki. Tradycyjna wielka brytfanna, do której można było zmieścić całą gęś, miała nawet do 14 litrów pojemności i wysokość minimum 15 cm. Dzisiaj jednak mało komu jest potrzebny aż tak duży sprzęt. Dla kilkuosobowej rodziny, do przygotowania codziennych dań, spokojnie wystarczy gęsiarka o pojemności 4-8 l.

Dlaczego warto mieć gęsiarkę i do czego się przydaje?

Dlaczego warto? Gęsiarki to długowieczne naczynia, których możemy użyć do przyrządzenia całej gamy najrozmaitszych dań. W gęsiarkach możesz przyrządzić pyszne mięsa – drób, ryby, ale tez z powodzeniem przyrządzić potrawę jednogarnkową typu – pieczonki, bigos. Co ja osobiście najbardziej lubię robić w gęsiarkach to chyba różnego rodzaju zapiekanki, najchętniej makaronowe, albo jakieś pyszne duszone potrawy, mięsko z warzywkami… Pychota! Co więcej, gotowanie w gęsiarce to oszczędność czasu i energii, na wolnym ogniu potrawa może przygotowywać się sama, wystarczy doglądać ją co jakiś czas, a po ściągnięciu z palnika brytfanna utrzyma temperaturę jeszcze na długo, dzięki czemu nie będzie trzeba odgrzewać potrawy.