Darmowa dostawa dla zamówień od 299 zł!

Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?

Zmywarka, jako element wyposażenia kuchni, jeszcze do niedawna stanowiła luksusowe udogodnienie. Dziś jednak można ją spotkać w większości mieszkań i domów. Przyzwyczajeni do wygody zmywarki, często zapominamy o tym, że nie każde naczynia i akcesoria kuchenne nadają się do mycia w takim urządzeniu. A jak jest z garnkami emaliowanymi?

Garnki emaliowane, a zmywarka

Czy można myć garnki emaliowane w zmywarce? Tak! Dobrej jakości naczynia pokryte emalią nadają się do mycia w zmywarce. Nie trzeba martwić się o uszkodzenia ich struktury czy utratę właściwości, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, od każdej reguły może zdarzyć się wyjątek. Przed włożeniem emaliowanego garnka do zmywarki warto więc zapoznać się z zaleceniami producenta – można poszukać  symbolu zmywarki np. na opakowaniu produktu lub na odwrocie naczynia. To jednak nie wszystko. Przygotowując naczynia do automatycznego mycia, należy również zwrócić uwagę na ich odpowiednie ułożenie w urządzeniu. Jeśli chcemy zniwelować ryzyko uszkodzeń, emaliowany garnek nie może obijać się o inne naczynia lub akcesoria. Warto mieć również na uwadze, że niektóre kolory emalii mają większą tendencję do matowienia – zwłaszcza, jeśli powłoka jest kiepskiej jakości. Takie naczynia lepiej myć ręcznie. Co za tym idzie, inwestycja w zestaw garnków emaliowanych od sprawdzonego producenta pomoże nam zaoszczędzić czas na zmywaniu.

Jakich garnków nie można myć w zmywarce?

Wiemy już, że garnki emaliowane nie powinny ucierpieć w zmywarce. Warto jednak pamiętać o innych naczyniach, które niekoniecznie polubią się ze zmywaniem automatycznym. Należą do nich m.in.:

  • garnki aluminiowe;
  • garnki żeliwne;
  • garnki z drewnianymi elementami (np.uchwytami);
  • naczynia z powłoką teflonową;
  • naczynia miedziane;
  • porcelana ręcznie malowana lub dekorowana złotem/platyną.

Do mycia w zmywarce mogą nie nadawać się także różne akcesoria, zwłaszcza te wykonane 

z drewna i niektórych tworzyw sztucznych. Aby cieszyć się wyposażeniem swojej kuchni przez długi czas, warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji konkretnych produktów.

Jak dbać o garnki emaliowane?

Dobrej jakości zestaw garnków emaliowanych od lat kojarzy się z niezawodnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Garnki emaliowane są bardzo trwałe, ale warto o nie odpowiednio dbać, aby zachowały swoją estetykę i funkcjonalność na długie lata. Jak można to zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji garnków z powłoką emaliowaną.

  • Unikaj uderzeń, upadków oraz ostrego uderzania narzędziami kuchennymi o powierzchnię garnków.
  • Nie wystawiaj garnków emaliowanych na duże różnice temperatur – unikaj na przykład przenoszenia ich bezpośrednio z lodówki na gorącą płytę, ponieważ może to doprowadzić do pękania emalii.
  • Unikaj używania metalowych narzędzi kuchennych, ponieważ mogą one rysować powierzchnię emalii. Zaleca się korzystanie z drewnianych lub silikonowych akcesoriów.
  • Unikaj stosowania silnych detergentów, które mogą być zbyt agresywne dla emalii. Lepiej korzystać z łagodnych środków czyszczących.
  • Staraj się nie pozostawiać jedzenia w garnkach emaliowanych na długo po ugotowaniu, ponieważ kwasowe składniki mogą reagować z emalią i prowadzić do jej niszczenia

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, można z powodzeniem przedłużyć żywotność garnków emaliowanych.