Późną jesienią nadchodzi sezon na karczochy. Chociaż jest to dość popularne warzywo, to wciąż wielu z nas nie wie „Z czym to się je?”. Dlatego właśnie przychodzę z garścią porad i informacji! Karczochy to warzywa wywodzące się z Hiszpanii, ale mu również w Polsce możemy je swobodnie uprawiać. Nasiona karczocha sadzimy w marcu lub kwietniu, kwiatostany, które jemy, będziemy mogli zbierać dopiero dwa lata po zasianiu. Karczoch to piękna roślina, która po rozkwitnięciu wygląda jak duży oset, jeśli jednak chcemy go skonsumować, musimy ściąć kwiatostan przed rozkwitnięciem. Jeżeli zdecydujecie się sami hodować karczochy, pamiętajcie, że to nie będzie mały kwiatuszek. Karczochy osiągają wysokość nawet do 2 metrów.
Przygotowanie karczochów do spożycia
Że trzeba umyć, to chyba nie muszę mówić. Prócz tego, jeżeli karczochy są prosto z naszego ogródka, warto potrzymać je w wodzie z solą, dzięki temu wszelkie „mięsko” (mszyce, szczypawki) zostanie zabite. Kolejnym krokiem będzie oderwanie dolnych płatków kwiatowych oraz urwanie łodygi. Następnie odcinamy od góry karczocha około 2 cm. Teraz możemy dostać się do środka, z którego musimy wydobyć płatki, to z nich powstałby kwiat, gdyby karczoch nie został ścięty. To, co pozostało dobrze skropić cytryną, ponieważ karczochy szybko brązowieją na powietrzu. Teraz pozostaje tylko przygotowanie posiłku. Karczochy można ugotować w wodzie lub na parze i w zasadzie już po takiej obróbce jest gotowy do podania na przystawkę, z jakimś sosem lub nawet tylko z masłem. Do gotowania karczochów polecam garnki do gotowania na parze lub garnki emaliowane.
Właściwości odżywcze karczochów
Dlaczego warto jeść karczochy? Bo są dobre, to oczywisty, ale nie jedyny argument. Karczochy są też doskonałym lekiem hipolipemicznym, pomagają utrzymać właściwe stężenie cholesterolu w organizmie, a co za tym idzie, zapobiegają i wspomagają leczenie zmian miażdżycowych. Dodatkowo cynaryna, którą znajdziemy w karczochach, wspomaga leczenie schorzeń układu pokarmowego. To warzywo to także eliksir młodości! Posiadają wiele antyoksydantów, stanowiących barierę dla wolnych rodników, tym samym opóźniają proces starzenia, a także hamują produkcję komórek nowotworowych. Na karczochy jednak powinny uważać osoby, cierpiące na kamicę moczanową.