Fenkuł to inaczej po prostu koper włoski. Sezon na fenkuł już się rozpoczął i będzie trwać aż do listopadowych przymrozków. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tej rośliny. Jakie są właściwości i zastosowanie kopru włoskiego, oraz w jaki sposób można go spożywać? O tym wszystkim dzisiaj!
Fenkuł, czyli koper włoski
Fenkuł inaczej koper włoski należy do rodziny selerowatych. Roślina występuje naturalnie głównie w krajach śródziemnomorskich. Koper jest jednak uprawiany w wielu krajach, także w niektórych miejscach w Polsce. Koper włoski jest rośliną dwuletnią. Fenkuł posiada gruby, mięsisty, żółto-biały korzeń, z którego wyrastają wysokie łodyżki, mogące osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. W czasie kwitnienia z kopru wyrastają parasole niewielkich, żółtych kwiatków.
Właściwości kopru włoskiego
- przeciwzapalne działanie na skórze
- poprawa trawienia
- działanie antybakteryjne i przeciwgorączkowe
- łagodzenie bólu menstruacyjnego
- odświeżenie oddechu
- zwiększenie wydzielania żółci
- działanie moczopędne
- obniżenie ciśnienia krwi
- zmniejszenie ciśnienia gałki ocznej
- dostarcza witaminy A, C i z grupy B
- dostarcza minerały: wapń, żelazo, fosfor i potas
Uwaga!
Pomimo wspaniałych właściwości kopru, należy uważać z jego stosowaniem. Fenkuł może powodować silne reakcje alergiczne, a duże dawki mogą powodować odurzenie, podrażnienie żołądka i jelit oraz przekrwienie mózgu i płuc. Naparów i przetworów z owoców kopru nie można spożywać regularnie dłużej niż przez 2 tygodnie. Chcąc rozpocząć kurację za pomocą kopru najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Przechowywanie
Świeży koper włoski można trzymać w lodówce, w pojemnikach do przechowywania, nawet do dwóch tygodni.
Sposób podania
Fenkuł można zjadać w różnych formach. Sprawdza się doskonale jako przyprawa w ziołowych mieszankach. Idealnie podkreśli smak sosów, mięs i warzyw. Z nasion kopru można przyrządzać napar, a bulwa może być spożywana na surowo jako dodatek do surówek i sałatek.