Czy gotowanie tradycyjnego rosołu musi zajmować pół dnia? Chociaż na pewno nasze babcie w to nie uwierzą, da się przygotować pyszny wywar w maksymalnie krótkim czasie. Jednak bez szybkowaru się nie obejdzie! Ten garnek potrafi zdziałać cuda i jest świetną pomocą w codziennym gotowaniu.
Zalety gotowania w szybkowarze
Dobry szybkowar ze stali nierdzewnej sprawdzi się szczególnie dla ludzi młodych, zapracowanych, a jednocześnie zwracających uwagę na to, by zdrowo się odżywiać. Szybkowar otrzymałam w prezencie ślubnym i przyznam, że jestem z niego bardzo zadowolona. Przygotowuje w nim błyskawicznie ziemniaki do obiadu, ryż, a także zupy. Wierzcie lub nie, ale ugotowanie ziemniaków w szybkowarze zajmuje mi około 5 minut, a gotując je tradycyjnie trwa to zazwyczaj około 20 minut. Choć wyjątkowo nie przepadam za ugotowanym w wodzie mięsem (zdecydowanie wolę pieczone) to szybkowar służy mi do przygotowania mięsnych dań dla dziecka.
Szybkość to nie jedyna zaleta szybkowarów. Gotując w nim oszczędzamy nie tylko czas, ale także pieniądze! Cała tajemnica szybkowaru polega na wysokim ciśnieniu i osiągnięciu maksymalnie wysokiej temperatury wewnątrz garnka. Dzięki temu mocno skracamy czas gotowania potrawy, co skutkuje niższym wykorzystaniem gazu czy prądu, w zależności od tego, jaki rodzaj kuchenki posiadamy. W związku ze znacznym ograniczeniem parowania podczas gotowania, gotując w szybkowarze oszczędzimy także wodę.
Czy uważam, że szybkowar jest niezbędny w każdym domu? Sądzę, że nie, ale z pewnością jest sporym ułatwieniem szczególnie dla tych, którzy nie mają czasu lub nie lubią gotować. Ja nie należę do żadnych z tych grup, bo i czas mam, i gotować lubię. Jednak szybkowar zdecydowanie przyspiesza moją pracę w kuchni i pomaga zminimalizować czas w niej spędzony. Uważam, że to naprawdę świetna inwestycja na lata, tym bardziej że dobrej jakości porządny szybkowar ze stali nierdzewnej jest wytrzymały, gruby i solidny.
Zdradzę wam mój przepis na wyjątkowo dobry, a co najważniejsze szybki przepis na rosół jak u mamy!
Przepis na domowy rosół z szybkowaru
Składniki:
- Udko z kurczaka (lub inna dowolna część kury)
- 2 średniej wielkości marchewki
- ½ pora
- ¼ selera
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- Kilka ząbków czosnku
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- Lubczyk
Przygotowanie:
W szybkowarze umieszczamy mięso. Marchew, seler i pietruszkę obieramy, kroimy w słupki lub inny ulubiony kształt. Pora dzielimy na kilka kawałów. Cebulę tradycyjnym sposobem opalamy na gazie. Jeśli posiadamy płytę indukcyjną lub elektryczną, przekrojoną na pół cebulę podsmażamy lekko na suchej patelni. Czosnek obieramy. Wszystkie składniki wkładamy do szybkowaru i posypujemy pieprzem i lubczykiem. Składniki zalewamy wodą w takiej ilości, by je przykryła. Szybkowar szczelnie zamykamy i doprowadzamy do wrzenia. Gdy temperatura w garnku osiągnie wysoki pułap, zmniejszamy źródło ognia do minimum i od tego czasu odliczamy około 20 minut. Po tym czasie stopniowo wypuszczamy parę z szybkowaru i czekamy, aż ciśnienie w garnku się zmniejszy i będziemy mogli go otworzyć. Rosół doprawiamy minimalną ilością soli. Zupę podaję tradycyjnie z makaronem typu nitki i natką świeżej pietruszki. Gotowe!