Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Co można myć w zmywarce, a czego nie?

Zastanawiasz się nad zakupem zmywarki lub już ją posiadasz, ale nie jesteś pewien co można do niej wkładać? W dzisiejszych czasach zdecydowana większość artykułów kuchennych jest dostosowana do mycia w zmywarce, ale nie wszystkie, poniżej cały wykaz produktów jakie można, a jakich nie można myć w zmywarce. Pamiętajcie jednak! Ostatecznie najważniejsze jest oznakowanie na opakowaniu. Jeżeli ogólnie porcelanowe naczynia nadają się do mycia w zmywarce, ale masz kubek na którym producent zaznaczył, że należy myć ręcznie, warto się zastosować do tych zaleceń.

Co można myć w zmywarce?

  • Porcelana i ceramika – Na ogół porcelanowe i ceramiczne naczynia można myć w zmywarce, chociaż są od tego wyjątki. Często ceramiczne kubki i talerze posiadają nadruki oraz złocenia, które nie są wystarczająco odporne i trzeba myć je wówczas ręcznie.
  • Szkło – W większości szklane miski i szklanki możemy również bezpiecznie myć w zmywarce, jednak z głową. Jeżeli mamy szklankę z bardzo cienkiego szkła lub malutki kieliszek, który jest ryzyko, że będzie latał po zmywarce i się potrzaska, lepiej zdecydować się na mycie ręczne.
  • Stal – Najczęściej produkty kuchenne są wykonane ze stali nierdzewnej i ta dobrze znosi pobyt w zmywarce. Tańsze akcesoria stalowe, słabej jakości do kuchni jednak mogą pod wpływem nadmiaru wilgoci zardzewieć.
  • Emalia – Dobrej jakości naczynia emaliowane możemy bez obaw myć w zmywarce. Nie jest to jednak zasada i na każdym takim naczyniu powinno być zaznaczone, czy taka opcja wchodzi w grę. Dobrej jakości naczynia emaliowane znajdziecie w sklepie naczynia.olkusz.pl, na stronie możecie wybrać filtr „Zmywarka” aby znaleźć tylko te garnki, których nie musimy myć ręcznie.

Czego nie można myć w zmywarce?

  • Drewno – To jeden z niewielu materiałów, których mycie w zmywarce jest kategorycznie zakazane. Powód jest prosty, drewno nie powinno być długo narażane na wilgoć, może wówczas nawet zapleśnieć!
  • Żeliwo – Naczynia żeliwne to również produkty, których nigdy do zmywarki nie wkładamy – chyba że są w całości pokryte jakąś powłoką. Żeliwo może wchłonąć w siebie środki chemiczne, olejowana powłoka zedrze się, a samo naczynie prawdopodobnie pokryje się rdzą.
  • Plastik – Część plastikowych naczyń może być myta w zmywarce bez obaw, inne natomiast mogą zniszczyć się po pierwszym myciu. Istnieje ryzyko, że plastik popęka lub zniekształci się pod wpływem gorącej wody. Najlepiej myć w zmywarce jedynie te naczynia plastikowe, na których zezwala na to producent.