Sygnatura jest znakiem firmowym znajdującym się na spodzie porcelany. Wbrew pozorom daje ona dużo informacji na temat produktu i świadczy o jego wartości. Sygnatura jest szczególnie istotna w przypadku, kiedy staje się obiektem kolekcjonerskim. Każde porcelanowe naczynie jest sygnowane, a sygnatura ta daje nam wiele informacji na temat produktu.
Co znajduje się na sygnaturze?
- dane na temat przedmiotu, który jest sygnowany
- znak firmowy
- miejsce wykonania
- data produkcji
- znak jakości
- numer formy
Dlaczego zaczęto sygnować porcelanę?
Najstarsze sygnowane przedmioty, które istnieją do dziś pochodzą z XIV wieku z Chin. To tam zaczęto sygnować porcelanę już w VII wieku. Wówczas sygnowane naczynia porcelanowe godłem cara. Do Europy porcelana dotarła dopiero w XVIII wieku i od razu zaczęto sygnować ją, ale jedynie cyframi i literami w ramach ewidencji, aby można było sprawdzić ile stworzono naczyń i z jakiej serii. Z czasem na sygnaturze znalazły się również znaki firmowe.
W jaki sposób sygnuje się porcelanę?
Kiedyś sygnaturę malowano ręcznie i był do tego oddelegowany specjalny rzemieślnik. Później przerzucono się na drukowanie sygnatury, aż w końcu wprowadzono technikę kalkomanii, z której fabryki korzystają do dziś.
Polecamy naczynia polskiej firmy Karolina, która produkuje porcelanę już od ponad 160 lat.