Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Czy bakłażan… ? Odpowiedzi na nurtujące pytania!

Bakłażan to roślina nazywana także oberżyną lub psianką podłużną. Należy on do gatunku roślin psiankowatych. Oberżynę można też spotkać pod nazwami takimi jak miłosna gruszka, jajko krzewiaste i bakman. Bakłażan jest rośliną, o której powstało wiele mitów i jest dużo niejasności. Właśnie dlatego dzisiaj odpowiadam na najczęściej zadawane pytania na temat psianki podłużnej!

Jak rośnie bakłażan?

Oberżyna jest w naszych warunkach klimatycznych rośliną jednoroczną. Gruba łodyga bakłażana może dorastać nawet do metra wysokości. Odchodzą od niej duże, „jajowate” liście z długimi ogonkami. Owoce oberżyny mogą być podłużne, jak i bardziej kuliste, a ich waga osiąga nawet 0,5 kg. Bakłażan ma zwykle fioletowy lub brunatny kolor.

Czy bakłażan to owoc?

Powszechnie oberżyna nazywana jest warzywem, patrząc jednak z czysto botanicznego punktu widzenia, jest to owoc. A co jeszcze dziwniejsze… bakłażan to jagoda!

Czy bakłażan jest zdrowy?

Bakłażan to cenne źródło witamin i minerałów! Oberżyna zawiera wysokie stężenie kwasu askorbinowego oraz witaminy K. Dodatkowo bakłażan dostarcza do naszego organizmu witaminę B6, kwas foliowy i sole mineralne takie jak potas, magnez, miedź i mangan. Dzięki temu wszystkiemu oberżyna to doskonałe naturalne wsparcie dla naszego organizmu. Wpływa na prawidłowy metabolizm, działa przeciwzapalnie i zwalcza wodne rodniki. Dodatkowo bakłażan poprawia pamięć i koncentrację.

Czy jeść bakłażana na diecie?

Bakłażan na diecie to doskonały pomysł! Roślina doskonale wpływa na układ trawienny i buduje prawidłową mikroflorę w jelitach. Dodatkowo oberżyna ogranicza wchłanianie tłuszczu przez kosmki. Co ciekawe, 100 g bakłażana to ledwie 24 kcal.

Na co zwrócić uwagę kupując bakłażana?

Kupując bakłażana, należy koniecznie zwrócić uwagę na konsystencję warzywa i jego skórkę. Oberżyna powinna być dość twarda i jędrna. Na skórce nie powinno być przebarwień. Warzywo powinno być gładkie i błyszczące. Dodatkowo nieświeży bakłażan ma zwykle niższą wagę niż zwykle.

Jak czyścić bakłażana?

Bakłażan tak jak każde inne warzywo i owoc należy przed przyrządzeniem dokładnie umyć zimną wodę i osuszyć ręcznikiem papierowym. Nożem odcinamy szypułkę i właściwie oberżyna jest gotowa do przyrządzenia.

Czy bakłażan się obiera?

Wszystko zależy od Twoich upodobań i przepisu, z jakiego korzystasz. Skórka jest jadalna, możesz ją jednak usunąć tuż przed zabraniem się do gotowania. Ważne, aby nie robić tego wcześniej, ponieważ warzywo bez skórki szybko uschnie.

Czy bakłażan ma pestki?

Bakłażan ma pestki w kremowym kolorze, czasem możesz spotkać się z pestkami w kolorze brązowym, oznacza to jednak, że warzywo jest już stare i nie będzie zbyt smaczne.

Czy bakłażan można jeść na surowo?

Bakłażanów nie można jeść na surowo! Zawierają one solaninę, która jest silnie toksyczna. Po obróbce termicznej toksyna przestaje być szkodliwa, a spożywanie oberżyny staje się nie tylko bezpieczne, ale także zdrowe!

Co można zrobić z bakłażana?

Bakłażan można przygotować na wiele sposobów, a co jeden to smaczniejszy! Oberżyna w zapiekance lub faszerowana to fantastyczne sposoby na przyrządzenie tej rośliny w piekarniku. Bakłażan sprawdzi się także w grillowanej formie do gulaszu albo pesto. Pysznie będzie smakował odpowiednio przyprawiony bakłażan usmażony na patelni grillowej!

Czy bakłażana można gotować?

Jak najbardziej można. Najlepiej wrzucić bakłażana do gotującej się wody, dzięki czemu zachowa najwięcej składników odżywczych. Chcąc ugotować całego bakłażana, należy trzymać go w garnku około 20 minut. Jeżeli pokroimy bakłażana w kostkę, może wystarczyć 10 – 15 minut.

Czy bakłażan rośnie w Polsce?

Bakłażan pochodzi z Egiptu, Arabii, Indii i Afryki. W Polsce możemy spotkać bakłażany, ale jedynie uprawiane w sprzyjających warunkach mikroklimatycznych.

Czy bakłażana można mrozić?

Jak najbardziej! Bakłażana możesz zamrozić pokrojonego w kostkę i zapakowanego w szczelnym foliowym woreczku. Tak przygotowana oberżyna może być przechowywana w zamrażarce do 6 miesięcy.

Co zrobić, żeby bakłażan nie był gorzki?

Jeżeli gorzki posmak oberżyny przeszkadza Ci, jest możliwość, aby się go całkowicie pozbyć! Wyciągnięcie gorzkiego posmaku z owocu jest proste. Wystarczy pokroić oberżynę w plastry, posypać dużą ilością soli i przykryć talerzem. Po pół godziny oczyść plastry i osusz.

Ile czasu można przechowywać bakłażana?

Po zakupie bakłażan może spoczywać w lodówce do dwóch tygodni.