Wokół szybkowaru narosło wiele “legend”, jakoby było to naczynie niebezpieczne. Jak w każdej legendzie, jest w tym ziarnko prawdy. Szybkowar źle użytkowany, może być niebezpieczny, jeśli jednak wcześniej zapoznamy się z instrukcją dołączoną do naczynia, cały proces gotowania powinien przebiec bez zakłóceń. Pamiętaj, że każdy szybkowar ma odpowiednie zabezpieczenia, chroniące użytkownika przed zbyt wysokim ciśnieniem. Poniżej kilka rad dobrej praktyki używania szybkowaru.
Zasady bezpiecznego używania szybkowaru
- Przed użyciem szybkowaru przeczytaj dołączoną do niego instrukcję.
- Przed każdym użyciem upewnij się, że szybkowar jest szczelnie zamknięty.
- Do garnka wlej ilość wody zgodną z instrukcją.
- Upewnij się, że nic nie zatyka otworu wentylacyjnego.
- Po zakończeniu gotowania nie zapomnij o dekompresji naczynia.
- Nie siłuj się z szybkowarem, nie otwieraj go na siłę.
- Dobrze regularnie, średnio co rok, wymieniać uszczelkę w szybkowarze.
- Nie gotuj w szybkowarze potraw na bazie mleka.
Jakie zabezpieczenia posiada szybkowar?
- Blokada pokrywki – W każdym szybkowarze znajduje się blokada pokrywki, która uniemożliwia otwarcie garnka w trakcie gotowania i do zakończenia dekompresji. Wówczas także blokada pokrywki dba o to, aby ciśnienie wydostawało się z garnka powoli i w sposób bezpieczny. Całkowite zwolnienie blokady nastąpi dopiero wtedy, kiedy ciśnienie opadnie.
- Regulator ciśnienia – Regulator podczas gotowania wypuszcza nadmiar pary wodnej. Tym samym pilnuje, aby w garnku nie pojawiło się zbyt wysokie, niebezpieczne ciśnienie, które mogłoby zakończyć się nawet eksplozją. Z tego względu regulator powinien być regularnie sprawdzany, czy aby się nie zatkał.
- Zawór bezpieczeństwa – Swego rodzaju ostatnia deska ratunku. W sytuacji gdyby regulator ciśnienia zatkał się, zawór bezpieczeństwa aktywuje się, aby wypuścić nadmiar pary wodnej.
Szybkowar 6 l Ambition Milenium - 289,90 zł