Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Czy i dlaczego nawilżacze powietrza są potrzebne?

Zimą, kiedy włączamy ogrzewanie, w domu jest coraz cieplej, ale i niestety sucho. Jak wpływa na nas suche powietrze i czy nawilżacze powietrza są naprawdę potrzebne? Poniżej odpowiadam na wiele nurtujących pytań dotyczących nawilżaczy. Czy stosowanie nawilżaczy jest dobre dla alergika i czy nawilżacze mogą być szkodliwe dla zdrowia? No i jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Czy nawilżacz powietrza jest potrzebny?

Odpowiedź brzmi jednogłośnie: tak. Jeżeli w Twoim mieszkaniu działa ogrzewaniu lub klimatyzacja, najprawdopodobniej wilgotność powietrza jest znacznie zaniżona. Suche powietrze skutkuje wieloma nieprzyjemnymi reakcjami naszego organizmu. Wywołuje kaszel, drapanie w nosie i gardle, swędzenie oczu. Niska wilgotność powietrza wpływa także na nasz sen, który jest niespokojny i przerywany. Suche powietrze osłabia również naszą odporności, jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia. Jeżeli Twoja skóra ma skłonność do wysuszania, niska wilgotność może doprowadzić do jej pękania.

Dodatkowo suchość powietrza sprawia, że unosi się w nim dużo kurzu, wirusów i bakterii, które wszyscy domownicy później wdychają.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer - 14,90 zł

Czy nawilżacz powietrza jest dobry dla alergików?

Chociaż swego czasu popularny był mit, jakoby nawilżacz powietrza szkodził alergikom, to kłamstwo. Pomijając pojedyncze przypadki, jest wręcz przeciwnie. Suche powietrze dodatkowo szkodzi osobom z alergiami. Nasilają się wtedy objawy alergii, takie jak katar, ból gardła i uczucie suchości w drogach oddechowych. Nawilżone powietrze może przynieść ukojenie i ulgę. Wyjątkami od tej zasady są alergie na zarodniki pleśni, wówczas zbyt wilgotne powietrze jest z oczywistych przyczyn niewskazane. Spokojnie jednak, pleśń najbardziej rozwija się dopiero przy wilgotności powietrza 60%, a tymczasem w domach w sezonie grzewczym, często wilgotność wynosi zaledwie 10%.

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Najlepiej oddycha nam się powietrzem o wilgotności od 40% do 60%. Wilgotność ta jest niestety zwykle znacznie mniejsza w mieszkaniach z klimatyzacją lub ogrzewaniem. Jeżeli chciałbyś sprawdzić, jak wygląda wilgotność powietrza w Twoim domu, możesz zrobić to łatwo przy pomocy higrometru., który dokona pomiaru.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer - 12,90 zł

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

  • Nawilżacze na grzejnik — To najprostsza i najbardziej ekologiczna metoda nawilżania powietrza, a w dodatku też najtańsza. Co nawilżacza powietrza wlewamy wodę i wieszamy na gorącym grzejniku. Pod wpływem temperatury woda paruje i nawilża powietrze. Zaletą nawilżaczy jest także ich szeroki wybór, można znaleźć je do każdego wystroju wnętrza. Jedynym istotnym minusem jest fakt, że taki nawilżacz działa jedynie w okresie grzewczym, kiedy grzejniki pozostają ciepłe.
  • Nawilżacze parowe — To także bezpieczny dla zdrowia i prosty w działaniu sprzęt. Nawilżacz wyposażony jest w malutką grzałkę, która na bieżąco podgrzewa wodę, wytwarzając parę wodną. Nawilżacz jest droższy od podstawowego nawilżacza na grzejnik, jednak wytwarza więcej pary i nie wymaga gorących grzejników. Dużym minusem tego typu nawilżaczy jest jednak wysokie zużycie prądu i odgłosy bulgotania wody. Istnieje również ryzyko, że nawilżacz podniesie temperaturę w pomieszczeniu, co nie zawsze jest chcianym zabiegiem.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe — Nawilżacz mechanicznie rozbija wodę na cząsteczki, za pomocą ultradźwięków. Wśród paru plusów tego rozwiązania jest bardzo cicha praca i niski pobór prądu. Często nawilżacze ultradźwiękowe mają także wbudowany higrostat. Na tym niestety kończą się plusy. Nawilżacz ultradźwiękowy jest drogi, a konieczność używania wody destylowanej dodatkowo zwiększa koszty. Sprzęt chociaż działa niesłyszalnie dla ludzi, jest słyszany przez zwierzęta. Dźwięk ten dla zwierząt może być bardzo nieprzyjemny i wywoływać drażliwość.
  • Nawilżacze ewaporacyjne — Nawilżacz jak sama nazwa mówi, wykorzystuje tak zwaną ewaporację, czyli proces naturalnego odparowywania wody. Urządzenie posiada wiatrak, wymuszający przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr. Dodatkowym plusem nawilżacza ewaporacyjnego jest częściowe oczyszczanie powietrza z kurzu i energooszczędność. Minusem nawilżacza jest konieczność regularnego zmieniania filtrów i wysoka cena w porównaniu do pozostałych modeli.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer - 14,90 zł