Oczywiste jest, że wszystkie naczynia emaliowane możemy wykorzystywać na standardowych kuchenkach gazowych. Emalia jest odporna na wysokie temperatury i można stosować ją nawet w piekarniku. Jak jednak sytuacja ma się w przypadku kuchni indukcyjnych? Czy rozmiar naczynia ma znaczenie w przypadku indukcji?
Z perspektywy kubków emaliowanych
Każde naczynie emaliowane, zarówno garnki, patelnie, jak i kubki emaliowane powinny nadawać się na kuchenkę indukcyjną pod warunkiem, że mają idealnie płaskie dno. Naczynia emaliowane posiadają stalowy korpus, który jest kompatybilny z indukcją.
Z perspektywy kuchenki indukcyjnej
Tutaj pojawiają się schody, ponieważ wszystko właściwie zależy od konkretnej kuchenki. Niektórzy producenci mówią, że ich płyta nie wykryje naczynia poniżej jakiejś średnicy. Rzeczywiście jest tak, że indukcja nie wykrywa często małych naczyń. Producenci podają zwykle jakie najmniejsze naczynia wykrywa indukcja. Im większe pole tym ten minimalny rozmiar jest większy.
Od czego zależy działanie kubków emaliowanych na indukcji?
- od średnicy kubka — z zasady każdy metalowy kubek będzie działał na indukcji, jednak należy sprawdzić wytyczne producenta kuchenek indukcyjnych. Czasami producenci zaznaczają wymagania dotyczące średnicy naczyń.
- od grubości kubka emaliowanego — kubek kubkowi nierówny. Często w marketach dostępne są tanie kubki z bardzo cienkiej blachy. Taki kubek może nie być wykrywalny przez indukcję. Zalecamy wybór kubeczków wyprodukowanych z blachy o grubości min. 0,5 mm, np. kubki emaliowane Emajlo.
- od dna kubka emaliowanego — delikatnie wypukłe dno kubka ogranicza kontakt kubka z kuchenką, przez co kubek może być niewyczuwalny przez kuchenkę indukcyjną.