Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Czy można mieć jedną patelnię do wszystkiego?

Od razu odpowiadając na pytanie z tytułu, raczej nie zalecane jest posiadanie jednej patelni do wszystkiego. Dwie natomiast już spokojnie mogłyby wystarczyć w małej rodzinie. Dzisiaj trochę o tym, na jakie patelnie zdecydować się, aby zminimalizować naszą kuchnię. Jak zastąpić 10 patelni dwiema lub trzema, które sprawdzą się do wszystkiego?

Jakie patelnie warto mieć w swojej kuchni?

Chcąc wygodnie smażyć, potrzebne nam są w zasadzie dwa rodzaje patelni. Jedna dostosowana typowo do szybkiego smażenia w wysokich temperaturach np. Patelnia ceramiczna. Druga z kolei powinna sprawdzać się przy powolnym smażeniu i duszeniu. Taka zdecydowanie jest patelnia emaliowana, ale także prosta patelnia stalowa. Takie dwie patelnie dadzą nam już wystarczająco szeroką gamę możliwości, aby gotować większość potraw. Oczywiście, jeśli chcemy robić naleśniki, to chcąc nie chcąc będziemy musieli zaopatrzyć się w specjalną patelnię do naleśników z niskim rantem.

 

Jak dobrać odpowiednią średnicę patelni?

Kolejną ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej średnicy patelni. Jeżeli mieszkamy sami i nie gotujemy dla innych, może wystarczyć nam patelnia o średnicy ledwie 20 cm. W przypadku rodziny dwuosobowej lepiej zdecydować się już na patelnię ze średnicą 24 cm. Obydwa te scenariusze zakładają oczywiście gotowanie jedynie dla domowników, a nie dla dużej rodziny, która zjeżdża się na obiad. Dla większej rodziny lepiej zdecydować się już na 28 lub nawet 32 cm patelnię.

Jeśli jednak  mamy 3-osobową rodzinę i zakupimy patelnię 28 cm to niestety, ale ona raczej nam nie wystarczy, bo małe jest prawdopodobieństwo, żeby absolutnie każdy posiłek był dla tej ilości mieszkańców. Jeśli rano na śniadanie jeden członek rodziny robi sobie jajecznicę, to patelnie 28 cm będzie dużo za duża.

Dlaczego dobranie odpowiedniej średnicy jest ważne?

Smażenie na dużej patelni małej ilości jedzenia może doprowadzić do szybkiego przegrzania się naczynia i tym samym poważnego jej uszkodzenia.