Garnki emaliowane cieszą się niegasnącą popularnością nie tylko ze względu na swoją estetykę. Najwięcej mówi się o ich solidności oraz niezawodności. Proces emaliowania, którym są poddawane, nadaje im szereg korzyści. Dzięki temu stają się one nieocenionym elementem wyposażenia każdej kuchni.
Dlaczego warto mieć w swojej kuchni garnki emaliowane?
Niezawodność garnków emaliowanych wynika głównie z doskonałych właściwości ich powłoki. Emalia to trwała i odporna warstwa, która chroni naczynie przed korozją oraz pozwala na utrzymanie jego doskonałego stanu przez wiele lat użytkowania. Dodatkowo garnki emaliowane nie absorbują aromatów i nie wchodzą w reakcję z żywnością, co sprawia, że zachowują niezmieniony smak potrawy. Uniwersalność tych naczyń to kolejna zaleta, o której należy wspomnieć. Garnki emaliowane sprawdzają się na każdym rodzaju kuchenki, włączając w to również płyty indukcyjne. To jednak nie wszystko. Naczynia emaliowane pozwalają także na pieczenie potraw w piekarniku. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w takim przypadku naczynie powinno mieć emaliowaną pokrywę oraz emaliowany lub stalowy uchwyt.
Czy gotowanie w garnkach emaliowanych jest zdrowe?
Garnki emaliowane to uniwersalne naczynia, w których przygotujesz większość potraw. Idealnie nadają się do przyrządzania dań, które wymagają długiego czasu obróbki. Emaliowana powłoka nie reaguje z żywnością, dlatego też w takich garnkach można gotować kwaśne potrawy – np. tradycyjny bigos. Można mieć przy tym pewność, że zachowa on swój naturalny, niezmieniony smak. Jednak zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet tego typu naczyń jest ich antyalergiczność. Podczas gotowania emalia nie wytwarza żadnych alergenów ani innych, niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Korzystanie z tego typu garnków jest więc polecane zwłaszcza dla alergików, dzieci oraz osób starszych. Jednak warto pamiętać, że gotowanie w garnkach emaliowanych jest zdrowe i bezpieczne dla każdego z nas. Wszystkie osoby, które chcą zadbać o siebie i swoich bliskich powinny zainwestować w te niezawodne naczynia.
Naczynia emaliowane – za i przeciw
Naczynia emaliowane, pomimo upływu lat, wciąż cieszą się mianem niezawodnych towarzyszy w kuchni. Na korzyść naczyń emaliowanych szczególnie przemawia ich wyjątkowa trwałość oraz odporność na korozję, co sprawia, że są one idealnym wyborem dla osób poszukujących sprawdzonych rozwiązań. Także wyżej wspomniana antyalergiczność będzie stanowić wyjątkowy atut tego typu naczyń. Warto mieć jednak na uwadze, że naczynia emaliowane mogą być nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy obicia. Warto więc obchodzić się z nimi w miarę możliwości delikatnie. Wkładając garnek emaliowany do zmywarki należy zadbać o to, by nie obijał się on ostre krawędzie innych naczyń i sztućców. W przypadku upuszczenia lub mocniejszego uderzenia w powierzchnie garnka emalia może odprysnąć. W takiej sytuacji odpryśnie albo wierzchnia warstwa emalii (warstwa kolorowa, pod którą znajduje się jeszcze szara warstwa emalii gruntowej) albo od razu uszkodzeniu ulegną obie warstwy. Wówczas stal przestaje być zabezpieczona – w tym miejscu może pojawić się korozja.
Warto również wspomnieć o tym, że garnki emaliowane zazwyczaj nie mają idealnie gładkiej powierzchni. Powstałe podczas malowania wybrzuszenia, smugi, przebarwienia, pęcherzyki i nierówności są naturalne dla tego typu wyrobów. Stanowią one swego rodzaju gwarancję ręcznego wykonywania produktów i nie można ich uznawać za defekt.