Coraz częściej w naszym kraju słyszy się o woku, czyli naczyniu, które przybyło do nas aż z chin. Jaki jest jego fenomen? Do czego służy wok i w jaki sposób można go użytkować? O tym wszystkim mówię poniżej!
Co to jest wok?
Wok to naczynie wykorzystywane początkowo jedynie w kuchni chińskiej. Z kształtu przypomina on miskę z rączką lub dwoma uszami. Wok służy do szybkiego przyrządzania potraw na ogniu i smażenia w ruchu. Oryginalnie smażąc w woku, należałoby podrzucać danie w naczyniu do góry, wystarczy jednak spokojnie, jak będziemy mieszać w naczyniu drewnianą szpatułką. Aktualnie często możemy natrafić na woki ze spłaszczonym dnem, wynika to z dostosowania owych naczyń do kuchenek indukcyjnych.
Jaką patelnię wok wybrać?
Wybór patelni wok może być trudny dla osoby, która pierwszy raz będzie korzystała z tego rodzaju patelni, mam więc w zanadrzu kilka podstawowych rad.
Wok służy głównie do smażenia za pomocą techniki stir-fry, czyli mieszaj i smaż. Do takiego rodzaju obróbki termicznej najlepszy będzie wok żeliwny, do ciężka, solidna i bardzo wytrzymała patelnia, o którą jeśli zadbamy odpowiednio, to pozostanie z nami na wiele lat!
Patelnia jednak powinna przede wszystkim nam odpowiadać. Żeliwne woki są ciężkie i dla osób starszych, osłabionych, mogą być tylko utrudnieniem. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na woka stalowego lub z powłoką nieprzywierającą.
Pamiętajcie, aby zwrócić uwagę na odpowiednie dostosowanie woka do naszej kuchenki. Zwróćcie uwagę na jego rozmiar w stosunku do palników, ale także nie zapomnijcie upewnić się czy wybrana patelnia jest dostosowana do waszej kuchenki np. indukcyjnej.
Jak używać patelni wok?
Przede wszystkim, jeżeli zdecydowaliśmy się na wok żeliwny, najpierw należy go odpowiednio przygotować przed użyciem. Więcej o pielęgnacji naczyń żeliwnych możecie przeczytać tutaj (Jak pielęgnować naczynia żeliwne Brizoll?). Do przyrządzania potraw w woku możemy użyć niewielkiej ilości oleju (pamiętajmy jednak o konserwacji naczyń żeliwnych tłuszczem). Smażenie w woku zwykle odbywa się etapami, początkowo wrzucamy mięso, jeżeli takiego używamy, chwilę podsmażamy ciągle mieszając, a następnie mięso „spychamy” na brzegi patelni, a do centrum wrzucamy kolejne składniki: warzywa od twardszych po te miększe, makaron ryżowy, sosy… Pamiętajcie przede wszystkim, aby cały czas mieszać potrawę. Na koniec wszystkie składniki mieszamy razem, aby smaki się za sobą połączymy i pyszne danie z woka gotowe!