Każdy rodzaj naczyń wymaga innego typu pielęgnacji, jednak odpowiednie czyszczenie, suszenie i przechowywanie to podstawa dbałości o wyposażenie kuchenne. Warto także używać wszelkich patelni i garnków zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, aby cieszyć się ich użytecznością.
Aby naczynia kuchenne służyły nam przez długi czas, należy o nie odpowiednio zadbać. Każdy rodzaj garnków czy też patelni wymaga specyficznej pielęgnacji, która pozwoli zachować jego trwałość i estetykę. Naczynia emaliowane, stalowe czy żeliwne różnią się nie tylko wyglądem, ale także wymaganiami dotyczącymi konserwacji. Właściwe podejście do czyszczenia i przechowywania tych naczyń zapewni, że będą one cieszyć nas swoją funkcjonalnością i pięknem przez wiele lat. Sprawdź, jak dbać o różne rodzaje naczyń, aby zachowały one swoje najlepsze właściwości na długo.
- Jak dbać o naczynia żeliwne?
- Jak dbać o naczynia emaliowane?
- Pielęgnacja garnków ze stali nierdzewnej
Jak dbać o naczynia żeliwne?
Garnki i patelnie żeliwne znane są ze swojej nieprzeciętnej trwałości, jednak wymagają specjalnej troski, aby służyły przez wiele lat. Przede wszystkim, po każdym użyciu należy je dokładnie umyć ręcznie. Naczyń żeliwnych w żadnym wypadku nie należy wkładać do zmywarki. Jest to prosta droga do ich uszkodzenia i powstawania korozji. Ważne jest także, aby natychmiast po każdym umyciu dokładnie osuszyć naczynia. Co jakiś czas, szczególnie po intensywnym użytkowaniu, warto zaimpregnować naczynia żeliwne, smarując je cienką warstwą oleju i wygrzewając w piekarniku ustawionym na 180 stopni. Ten proces, zwany „sezonowaniem”, pomaga wytworzyć naturalną powłokę nieprzywierającą i chroni naczynie przed rdzewieniem. Unikaj także gotowania kwaśnych potraw w naczyniach żeliwnych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię ochronną. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, naczynia żeliwne będą niezawodnym elementem Twojej kuchni przez wiele lat, a nawet przetrwają pokolenia!
Jak dbać o naczynia emaliowane?
Naczynia emaliowane mają wiele zalet i przez wielu uznawane są na najlepszy wybór do kuchni. Nie są one także trudne do utrzymania w czystości i w dobrym stanie przez długi czas, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim, unikaj nagłych zmian temperatury, które mogą powodować pęknięcia emalii. Na przykład, nie wlewaj zimnej wody do gorącego naczynia i odwrotnie. Myj garnek emaliowany ręcznie przy użyciu miękkiej gąbki i łagodnych detergentów, unikając zmywarek oraz ściernych środków czyszczących, które mogą uszkodzić delikatną powłokę. *Staraj się unikać używania metalowych narzędzi, które mogą zarysować emaliowaną powierzchnię – zamiast nich wybieraj drewnianą łyżkę lub silikonowe akcesoria. Większość naczyń pokrytych emalią można myć w zmywarce i używać na indukcji, jednak zawsze warto sprawdzić te informacje – np. na opakowaniu garnka, w instrukcji czy u producenta.
Pielęgnacja garnków ze stali nierdzewnej
Aby dbać o swoje komplety garnków ze stali nierdzewnej warto trzymać się kilku prostych, ale istotnych kroków. Dzięki tym zasadom naczynia zachowają swoją trwałość i wygląd. Po każdym użyciu garnki należy myć ręcznie, przy użyciu ciepłej wody i łagodnego detergentu, unikając silnych, ściernych środków czyszczących, które mogą zarysować powierzchnię. W przypadku trudnych zabrudzeń można zastosować mieszankę wody i sody oczyszczonej lub octu, co pomoże usunąć plamy i przywrócić garnkom ich naturalny połysk. Ważne jest również, aby dokładnie osuszyć garnki tuż po umyciu, aby zapobiec powstawaniu smug i zacieków. Unikaj także długiego przechowywania kwaśnych potraw w garnkach, ponieważ mogą one powodować korozję. Dla tych, którym zależy na wyjątkowym połysku, polecamy polerowanie garnków specjalnymi pastami do stali nierdzewnej. Taki zabieg, wykonany raz na jakiś czas, sprawi, że naczynia stalowe będą prezentować się nienagannie!