Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Jak przechowywać grzyby?

Grzyby to smaczny produkt, z którym możemy naprawdę poszaleć w kuchni, jest z nimi jednak pewien problem. Grzyby są naprawę świeże tylko przez jeden dzień. Co więcej! Kojarzycie to szczęście, jak znajdziecie w lesie wielkiego, dorodnego kozaka? A czy wiecie, że im większy grzyb, tym krótszy jego czas przechowywania? Najlepiej trzymają się małe grzybki, jednak i te dobrze jest przetworzyć przed upływem 24 godzin. Z paroma grzybkami nie ma problemu. Jajecznica z kurkami, kotleciki z kani, duszone prawdziwki… Ale co jeśli mamy parę pełnych koszy grzybów? Na szczęście jest wiele sposobów na przetworzenie ich tak, aby pozostały z nami na dłużej.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Suszenie grzybów w piekarniku jest proste, ale owa prostota może okazać się zdradliwa. Chwila nieuwagi może sprawić, że nasze suszone grzyby zamienią się w duszone lub spalone. Dlaczego można grzyby udusić? Ponieważ grzyby świeżo po zebraniu, składają się w ponad 90% z wody. Najlepsze do suszenia są prawdziwki, podgrzybki, koźlarze, kanie, kurki i smardze. Są jednak grzyby, które lepiej zjeść świeże. Takie, chociażby maślaki czy rydze zatracają podczas suszenia swoje walory smakowe i zapachowe. Chociaż oczywiście, jeśli chcemy, każdy grzyb jest możliwy do ususzenia.

Porady dotyczące suszenia grzybów:

 • Grzybów nie myjemy przed suszeniem! Jest w nich już i tak bardzo dużo wody.
 • Przed suszeniem w piekarniku warto, jeśli mamy taką możliwość, wystawić grzyby na parę godzin na świeże powietrze. Najlepiej rozłożone luźno na gazecie.
 • Od grzybów należy odciąć zabrudzoną część nóżki. Pozostałą część nóżki odcinamy od kapelusza i delikatnie oczyszczamy nożem.
 • Nóżki grzybów przekrajamy na pół, natomiast kapelusze rozkrajamy na plastry o grubości 0,5 – 1 cm.
 • Grzyby rozkładamy na gęstej metalowej siatce lub zwyczajnych blachach z piekarnika, wyłożonych gazetami. Niech to będą szare gazety codzienne.
 • Piekarnik ustawiamy na 45 – 50 st. C., koniecznie z funkcją termoobiegu. Dodatkowo drzwiczki do piekarnika pozostawiamy lekko uchylone.
 • Co jakiś czas grzyby dobrze jest „przemieszać na blaszce”, aby równomiernie się suszyły i nie przylegały do powierzchni.
 • Grzyby suszymy w piekarniku minimum 3 godziny.

Marynowanie grzybów

Marynowanie grzybów to prosty sposób na utrzymanie ich na długo w doskonałej kondycji. Pamiętajmy jednak, że marynując grzyby, zmieniamy nieco bezpowrotnie ich smak, nadajemy im zupełnie nowych smaków i aromatów. Marynować najlepiej małe kapelusze. Do marynowania najlepiej wykorzystać miski emaliowane, które nie wchodzą w reakcję z żywnością. Jest wiele przepisów na marynowane grzyby, jeden z nich możecie znaleźć tutaj.

Jak mrozić grzyby

Mrożenie grzybów jest proste i skuteczne, należy jednak przy tym pamiętać o paru zasadach.

 • Grzyby blaszkowe np. kurki i rydze, nie nadają się do zamrażania na surowo, ponieważ w szerokich blaszkach będzie gromadził się szron, a dodatkowo gorzknieją.
 • Przed zamrożeniem całych grzybów należy je oczyścić tak jak do suszenia.
 • Grzyby początkowo wkładamy do zamrażalnika ułożone w odstępach od siebie, najlepsze do przechowania w zamrażalniku będą tacki lub plastikowe deski do krojenia.
 • Gdy już lekko zamarzną i nie będzie ryzyka posklejania, zsypujemy je do torebek foliowych i ponownie wkładamy do zamrażarki.