Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Jak upiec precle w domu? 26 kwietnia – dzień precla

Jak upiec precle? Z solą, z makiem, z sezamem… chyba każdy ma swoją ulubiony rodzaj precla. A skoro nadchodzi 26 kwietnia – Dzień Precla – warto świętować to kulinarne święto wypiekając własne, domowe precle! Dziś podzielimy się z Wami nie tylko przepisem na tą pyszną przekąskę, ale także jej krótką historią. Zapraszamy do lektury!

Krótka historia precla

Mimo że preclom często przypisuje się niemieckie pochodzenie, to w rzeczywistości najprawdopodobniej wywodzą się one z zakątków średniowiecznych Włoch. Wedle legendy, mówi się, że pewien mnich z północnych Włoszech piekł chleb. W trakcie swojej pracy zauważył, że zostało mu trochę ciasta. Z myślą o dzieciach, które pilnie uczyły się nowej modlitwy, stworzył przekąskę w kształcie symbolizującym ramiona skrzyżowane do modlitwy – i tak narodził się precel. Czy w rzeczywistości tak było? Tego nie wiemy, ale z całą pewnością precle podbiły cały świat i do dziś cieszą się ogromną popularnością. Czy można upiec je w domu? Jak najbardziej. Ich zawiła forma sprawia tylko pozory skomplikowanej! Wystarczą jedynie odpowiednie akcesoria do pieczenia, kilka prostych składników i odrobinę wolnego czasu, aby w Twojej kuchni mógł unosić się zapach świeżo upieczonych precli.

Sprawdzony przepis na domowe precle

Z przygotowaniem precli w domu powinien poradzić sobie każdy, nawet niezbyt wprawiony amator pieczenia. Co więcej, nasz przepis jest bardzo uniwersalny. Można wykorzystać go do upieczenia precli zarówno w klasycznej, słonej wersji, jak i na słodko. A czego potrzebujemy, aby upiec precle w domu? Na pewno przyda się otwarta blacha do pieczenia, lub inna, duża, niska blaszka, papier do pieczenia i podstawowe akcesoria – miska, łyżka, czysta ściereczka do przykrycia ciasta to podstawa!

Lista składników na 8-10 precli:

  • 1,5 szklanki letniej wody;
  • 1 łyżka cukru;
  • 2 łyżeczki soli;
  • 4,5 szklanki mąki pszennej;
  • 7 g suchych drożdży lub 14 g drożdży świeżych;
  • 55 g rozpuszczonego masła;

oraz:

  • 2 litry wody;
  • 5 łyżek sody oczyszczonej;
  • coś do posypania: (gruba sól morska, mak, sezam, posiekane orzechy, cukier cynamonowy, lukier);
  • żółtko roztrzepane z 1 łyżką wody do posmarowania precli.

Jak upiec precle w domu?

  1. Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami, a ze świeżych najpierw zrobić rozczyn.
  2. Dodać resztę składników i wyrabiać, pod koniec dodając roztopione masło. 
  3. Wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulkę, włożyć do oprószonej mąką czystej miski, odstawić w ciepłe miejsce.
  4. Przykryć ściereczką i poczekać, aż ciasto podwoi swoją objętość (około 1,5 godziny).
  5. W szerokim garnku zagotować wodę z sodą.
  6. Wyrośnięte ciasto wyjąć z miski i krótko ugniatać.
  7. Podzielić na 8-10 równych części. Z każdej części uformować wałeczek o długości 50-60 cm.
  8. Uformować na kształt precla, jak na grafice poniżej:
  1. Odłożyć precelki na blachę oprószoną mąką.
  2. Po skończeniu zapleceniu wszystkich precli, zacząć je gotować, zaczynając od precelka uformowanego najwcześniej. Należy delikatnie kłaść wszystkie precelki pojedynczo na wrzącą wodę i gotować około 30 sekund. Następnie wyłowić łyżką cedzakową i ułożyć z powrotem na blaszce. 
  3. Precle posmarować z pomocą silikonowego pędzelka żółtkiem roztrzepanym z wodą, posypać dowolnym dodatkiem. Precle, które chcemy obtoczyć w cynamonowym cukrze należy jedynie posmarować.
  4. Piec w piekarniku rozgrzanym do 230ºC przez około 15 minut, aż precle uzyskają piękny, złotobrązowy odcień.
  5. Wyjąć z piekarnika i położyć na kratce do studzenia.
  6. Precle na słodko od razu po wyjęciu z piekarnika posmarować roztopionym masłem i obtoczyć w cynamonowym cukrze (wystarczy wymieszać 3 łyżki drobnego cukru z 1 łyżką zmielonego cynamonu)

A gdyby tak gotowe precle polać czekoladą lub lukrem? Możliwości są naprawdę nieograniczone, a wszelkie eksperymenty mile widziane. Precle na słono można wykorzystać jako podstawę kanapki z serem, ulubioną szynką i warzywami. Trzeba jednak być ostrożnym podczas krojenia, aby nie uszkodzić naszego wypieku, ale gwarantujemy, że warto postarać się o tę chwilę cierpliwości!

Miłej zabawy w kuchni i smacznego!