Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Jak wyczyścić przypalone garnki emaliowane?

Jak wyczyścić przypalone garnki emaliowane? Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś przypalić potrawę? To frustrujące doświadczenie, które może pozostawić trwałe ślady na naszych ulubionych naczyniach kuchennych. Jednak nie ma powodu do paniki! Istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą Ci przywrócić dawny blask Twoim garnkom emaliowanym. Czytaj dalej!

Jak wyczyścić mocno przypalone garnki emaliowane?

Jeśli po ostatnich eksperymentach kuchenny borykasz się z mocno przypalonym garnkiem emaliowanym, imamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc Ci się uporać z tym problemem. Na początku jednak opowiemy, czego robić nie należy. W przypadku garnków emaliowanych wręcz zabronione jest korzystanie z tzw. “druciaków”, które mogą spowodować uszkodzenia emalii. Do czyszczenia tego typu naczyń zaleca się użycie łagodnego detergentu i miękkiej gąbki, szmatki z mikrofibry lub ściereczki bawełnianej. Do bardziej uporczywych przypaleń skuteczne może okazać się również mydło w połączeniu z ciepłą, lecz nie gorącą wodą. Jednym z doskonałych pomysłów na usuwanie osadów i zabrudzeń jest stosowanie sody. To w pełni metoda bezpieczna dla emalii. Wystarczy rozpuścić sodą w chłodnej wodzie, a następnie nałożyć gęstą miksturę na przypalone miejsca. Następnie poczekaj dobę i usuń zaschniętą sodę, najlepiej przy pomocy octu i starej szczotki do zębów.

Jeśli pomimo zastosowania powyższych zaleceń, zabrudzenia nie chcą zniknąć, mamy dla Ciebie jeszcze kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić przypalone garnki emaliowane.

Czym zasypać przypalony garnek?

Na przypalony garnek emaliowany istnieją różne sprawdzone metody. Jedną z nich  – bardzo skuteczną i zaskakującą – jest użycie proszku do prania. Wystarczy wsypać łyżkę proszku rozpuszczonego z niewielką ilością wody (mieszanka bardzo się pieni!), następnie zagotować i mieszając, cierpliwie czekać aż złogi zaczną odchodzić od garnka. Naczynie należy następnie bardzo dokładnie umyć, aby pozbyć się pzosotałości detergentu i gotowe. Kolejną skuteczną metodą jest zasypanie dna garnka solą i zalaniem go ok. pół litra wody, a następnie pozostawienie na kilka godzin. Następnie trzeba dokładnie go umyć. Co więcej, zabieg można bez wahania powtórzyć – za drugim razem warto nawet podgotować mieszankę. Jeśli jednak te metody nie przynoszą efektów, warto spróbować gotowania surowego ryżu w wodzie, w garnku. Na czym to polega? Garść surowego ryżu wrzuć do garnka, w którym jest już woda – około pół szklanki. Gotuj ryż do miękkości. Następnie po wystudzeniu ugotowany już ryż wyrzuć i dokładnie przemyj rondel, usuwając przypalone resztki z garnka.

Jak wyczyścić przypalone garnki emaliowane tabletką do zmywarki?

Użycie tabletki do zmywarki w celu usuwania przypaleń z garnków emaliowanych to proste i wygodne rozwiązanie, które może okazać się zbawienną pomocą w takiej sytuacji. Wystarczy wypełnić przypalony garnek wodą, a następnie wrzucić do niego jedną lub. W przypadku naprawdę uporczywych przypaleń – dwie tabletki do zmywarki. Pozostaw na kilka godzin lub najlepiej na całą noc, aby tabletki mogły zadziałać. Po odstawieniu, przemyj garnek delikatnym detergentem lub płynem do naczyń. Dzięki działaniu enzymów zawartych w tabletkach do zmywarki, przypalenia powinny się rozpuścić bez większego trudu.