Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Jaką stolnicę wybrać – stolnica drewniana czy silikonowa?

Dzisiaj spróbujemy rozstrzygnąć bardzo ważną kwestię w temacie stolnic, a mianowicie porównamy stolnicę silikonową i drewnianą pod wieloma kątami i sprawdzimy, która z nich wygra tę walkę! Zdecydowałam się na ten post, ponieważ sama od dłuższego czasu zastanawiałam się, jaka stolnica jest lepsza. Obie stolnice przetestowałam i jestem gotowa Wam zdać relację! A więc jaką stolnicę wybrać?

Łatwe mycie

Powiem wam szczerze, że jeśli chodzi o wygodę włożenia do zlewu i umycia to obie stolnice są do mycia trudne. Ale jak porównać uporczywe zmywanie zaschniętych śladów ciasta z drewnianej stolnicy, a niemalże spłukiwanie resztek mąki ze stolnicy drewnianej… No bez porównania lepsza do umycia jest stolnica silikonowa.

Wytrzymałość

Jeśli chodzi o wytrzymałość to nie mam problemu z decyzją. Stolnica drewniana wytrzyma praktycznie wszystko, natomiast przy użytkowaniu stolnicy silikonowej, warto pamiętać aby nie używać na niej narzędzi metalowych.

Czystość

W kwestii utrzymania higieny stolnica silikonowa jest niezawodna. W jej przypadku kawałeczki ciasta nie wchodzą w mikro dziurki w stolnicy, tak jak może się to zdarzyć w wysłużonej stolnicy drewnianej.

Przyleganie do powierzchni

Stolnica drewniana  jest cięższa, a jej waga sprawia, że lepiej trzyma się blatu niż stolnica silikonowa. Aczkolwiek z tym też łatwo sobie poradzić, stolnice silikonową wystarczy od spodu nawilżyć wodą. Mimo to, dla mnie w tej kategorii wygrywa stolnica drewniana.

Nieprzywieralność

Robię ciasto i co chwilę muszę podsypywać je mąką aby połowa nie została na stolnicy, przez co z kolei ciasto robi się zbyt twarde… znasz to? Niestety, to uroki posiadania prawdziwej, drewnianej stolnicy, ale, ale, tego problemu nie ma, kiedy używamy stolnicy silikonowej, do której ciasto niemalże w ogóle się nie przykleja.

Poręczność

Jeśli chcemy gdzieś przenieść, schować do szafki czy szuflady… no to zdecydowanie będzie to łatwiejsze do osiągnięcia przy pomocy stolnicy silikonowej! Jest ona lekka, możemy ją składać, zwijać… Możemy robić z nią co tylko chcemy!

Podsumowanie

Tym oto sposobem stolnica silikonowa wyszła zdecydowanie na prowadzenie. Ale, ale, warto samemu zastanowić się co dla Was będzie najlepsze. Być może niektóre wady, które wymieniłam dla was wcale nie będą wadami, a zalety okażą się niezbyt zachęcające. Oczywiście, najlepszym sposobem, aby samemu zdecydować co jest lepsze, będzie zakupienie zarówno jednej jak i drugiej stolnicy i wypróbowanie samemu, co nam bardziej odpowiada.