W kalendarzu dziś widnieje dzień bajgla. W Polsce ten rodzaj bułeczek nie jest zbyt popularny, a szkoda bo są naprawdę pyszne! Chociaż z wyglądu bajgle przypominają nieco obwarzanki, to w smaku całkowicie się różnią. Bajgle są rodzajem zbitej bułki drożdżowej, doskonałej zarówno do zjedzenia na słodko, jak i słono.
Przepis na bajgle
Składniki:
- 0,5 kg mąki pszennej
- 300 ml wody
- 3,5 łyżeczki soli
- 3 łyżka miodu
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka drożdży instant
- mak, sezam, sól, ser żółty, płatki owsiane do posypania
Wodę mieszamy z 1 łyżką miodu i drożdżami. Dodajemy 1,5 łyżeczki soli. Do dużej miski przesiewamy mąkę i dodajemy wodę z drożdżami. Mieszamy ciasto, a następnie zagniatamy rękami przez kilka minut. Gładką masę odkładamy do miski, przykrywamy ręcznikiem i odczekujemy 5-10 minut. Następnie ponownie rozrabiamy ciasto przez 3-4 minuty.
Tak przygotowane ciasta ponownie wkładamy do miski, przykrywamy i odkładamy na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie masę rozgniatamy znowu kilka minut, aby ostatecznie schować ją do miski, przykryć ręcznikiem i włożyć do lodówki na minimum 12 godzin.
Wieczorem lub następnego dnia wyciągamy ciasto i rozrabiamy je na rozsypanej mące, ale tylko przez chwilę. Ciasto rozdzielamy na 8 w miarę równych części. Z każdej formujemy bajgla. Najprościej uformować kulkę, a następnie zrobić w niej dziurkę i rozciągać delikatnie. Otwór powinien mieć około 2,5 cm, żeby się nie zrosnąć. Bajgle odkładamy do wyrośnięcia na 1 – 2 godzinki.
W garnku zagotowujemy około 800 ml wody, dodajemy do niej 2 łyżeczki soli, 2 łyżki miodu i sodę oczyszczoną. Mieszamy do rozpuszczenia. Do gotującej się wody wkładamy po 3 bajgle i gotujemy po minucie z każdej strony. Następnie odkładamy je na wyłożoną papierem blachę do pieczenia i od razu posypujemy. Do posypania możesz wykorzystać mak, sezam, sól, ser żółty, płatki owsiane czy też coś jeszcze innego.
W końcu bajgle wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni na około 20 minut, powinny nabrać złotego koloru.