Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Sezon na groszek cukrowy?

Sezon na świeży groszek cukrowy zacznie się już niedługo, bo na przełomie czerwca i lipca. To słodkie i soczyste warzywo warto jeść ze względu na smak oraz właściwości odżywcze. Groszek cukrowy należy do rodziny bobowatych, wyróżnia go jednak wyjątkowo słodki smak. Niektóre odmiany groszku cukrowego mogą smakować niemal niczym cukierki.

Jak jeść groszek cukrowy?

Groszek cukrowy można jeść na kilka sposobów. Możemy wykorzystać całe strączki lub wyłuskać same ziarna. Groszek jest całkowicie jadalny surowy, ale można go też ugotować jago dodatek do różnych dań i przystawek. Ugotowany groszek polany zrumienioną na masełku bułką tartą to też doskonały pomysł na danie główne.

Jak gotować groszek cukrowy?

Gotowanie groszku nie jest niczym trudnym. Strąki wrzucamy do garnka z gotującą się wodą i solimy. Można dodać także łyżeczkę cukru. Jeśli chcesz aby groszek zachował swój zielony kolor, możesz dodać nieco kwasku cytrynowego. Po około 4 minutach groszek cukrowy powinien być gotowy! Tak przygotowany groszek możemy podawać zamiast surówki do obiadu, ale też wykorzystać do przygotowania warzywnych kotlecików i placków.

Właściwości groszku cukrowego

Groszek cukrowy jest pysznym warzywem, ale też bardzo zdrowym. To źródło białka i węglowodanów. Dodatkowo w groszku znajdziemy witaminy takie jak A, E, C, K, witaminy z grupy B, sole mineralne i antyoksydanty. Groszek cukrowy to także bogate źródło luteiny, która zapewnia prawidłowe działanie wzroku i dobre źródło białka regenerującego nasz organizm. Spożywanie groszku zaleca się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Groszku powinny jednak unikać osoby, cierpiące na cukrzycę.

Przechowywanie groszku cukrowego

Najwięcej właściwości odżywczych zachowa groszek na surowo i jeśli będzie zjedzony zaraz po jego zakupieniu. Można jednak bezpiecznie przechowywać go w lodówce w szczelnym pojemniku, a nawet mrozić, aby zatrzymać sezon na groszek na dłużej! Groszek cukrowy jest odmianą grochu najlepiej znoszącą zamrażanie.