Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Sezon na pokrzywę

Herbatę z pokrzywy znano już od starożytności. Traktowano ją wówczas jako środek pomagający na niemal wszystkie dolegliwości. Nie mylili się aż tak bardzo, ponieważ właściwości zdrowotne pokrzywy są naprawdę rozległe. A z pokrzywy można zrobić coś więcej niż napar. Koktajle, placki, sosy… Z tą rośliną można zrobić naprawdę wiele.

Właściwości pokrzywy

Pokrzywa przede wszystkim poprawia naszą odporność i daje nam duży zastrzyk energii. Dodatkowo poprawia trawienie i oczyszcza organizm. Spożywanie pokrzywy zaleca się cukrzykom i osobom z chorymi nerkami. Co ciekawe, poprawa to także lekarstwo na nadmierne pocenie się. Francuzki wierzą, że pokrzywa zapewnia wieczną młodość i nie bez powodu! Pokrzywa oczyszcza cerę i wzmacnia paznokcie oraz włosy. Co więcej! Roślina ta działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jest więc zalecana osobom cierpiącym na stany reumatyczne.

Kiedy zrywać pokrzywę?

Najlepsze właściwości ma młoda pokrzywa, która dopiero co ukształtowała swoje liście. Zaczynamy więc zbiory pokrzywy w momencie kiedy jej liście są już dobrze wykształcone i musimy zakończyć zanim roślina zakwitnie. Zrywanie pokrzywy może być utrudnione, ponieważ może ona poparzyć, najlepiej wówczas zrywać całe pędy i odczekać aż zwiędną. Wówczas jej właściwości zanikają i można bez problemu oderwać listki od łodyżki. Nie zalecamy zrywać pokrzywy w miastach i przy drogach, gdzie są one narażone na mnóstwo zanieczyszczeń.

Jak suszyć pokrzywę?

Pokrzywę układamy pojedynczymi listkami na papierze leżącym w ciemnym, ale przewiewnym miejscu. Należy uważać, aby pokrzywa podczas suszenia nie była narażona na promienie słoneczne, które pozbawiają ją właściwości zdrowotnych i smakowych. Wysuszone liście pokrzywy powinny mieć ciemnozielony kolor i kruszyć się w palcach. W wyjątkowych przypadkach, kiedy ciągle pada i w domu jest wilgoć można spróbować wysuszyć pokrzywę w otwartym piekarniku, trzeba to jednak robić ostrożnie i z umiarem. Ususzoną pokrzywę należy przechowywać w szczelnych słoikach.

Herbata z pokrzywy

Zrobienie herbaty z pokrzywy to prosta i szybka czynność, a taki napar może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Świeże lub suszone liście mięty należy zalać gorącą wodą i przykryć na około 10 minut. Po tym czasie pokrzywę wyjmujemy, a napar jest gotowy do wypicia! Można oczywiści urozmaicić sobie taką herbatkę miodem, imbirem lub goździkami.