Darmowa dostawa dla zamówień od 299 zł!

Sposoby na parujące szyby w aucie

Znacie ten problem zimą, kiedy szyby wewnątrz auta zaczynają parować tak, że nic przez nie nie widać lub co gorsza, para ta zamarza? Ma go wielu z nas. Ten problem pojawia się też często w domach. Zdaje się być mniej kłopotliwy, bo w końcu zaparowane okna w domu nie są tak bezpośrednio niebezpieczne, jak zaparowane szyby w jadącym aucie. Mimo to jeżeli regularnie masz zaparowane okna wewnątrz domu, może to doprowadzić do nadmiernej wilgoci w domu i rozwinięcia się pleśni, a to już zjawisko uciążliwe i bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Przecieranie szyby

  • Szybę wewnątrz auta możesz raz w tygodniu pryskać pianką do golenia, a następnie wycierać do czysta ściereczką.
  • Innym sposobem jest przecieranie szyby w aucie raz w miesiącu woreczkiem, pełnym soli.
  • Przygotuj w misce miksturę składającą się z gliceryny i alkoholu metylowego w proporcjach 1:1. Mieszankę przelej do pojemnika ze spryskiwaczem i delikatnie spryskaj szybę, a następnie przetrzyj do sucha chusteczkami lub ręcznikiem papierowym.
  • Popularnym sposobem na parujące szyby jest także przecięcie na pół ziemniaka lub cebuli i wtarcie ich w szybę, a następnie wytarcie do sucha. Bardziej zalecamy ziemniaka, cebula może doprowadzić nas do łez. 🙂

Nie wnoś wilgoci do auta

Często wilgoć do samochodu wnosimy my sami na butach czy parasolce. Miej w pogotowiu suchą ściereczkę, którą podstawisz pod przemoczone buty lub parasol. Ręcznik później weź ze sobą do domu i upierz. Jeżeli nie masz możliwości zabrania z auta ściereczki, na kilka godzin możesz zawiązać ją szczelnie w plastikowej reklamówce. Nie zapomnij jednak o niej, szybko może tam pojawić się „nowe życie”. 😉 Jeżeli masz gumowe wycieraczki, możesz też po każdym wyjściu z auta wylewać z nich wodę i osuszać. Jeżeli dostosujesz się do tych kilku zasad, prawdopodobnie uda Ci się uniknąć zimą niespodzianek, takich jak szyby oszronione zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz auta.

Zewnętrzny obieg powietrza

Jeśli szyby w aucie zaczną parować podczas jazdy, pomóc może włączenie zewnętrznego obiegu powietrza

Uchylone szyby

W przypadku gdy auto stoi w garażu, możesz pozostawić w nim lekko uchylone szyby, co pozwoli zachować dobrą cyrkulację powietrza.

Pochłaniacz wilgoci

Możesz kupić zwyczajny, domowy pochłaniacz wilgoci, sprawdzi się on zarówno w domu, jak i w samochodzie. Najlepiej, żeby znajdował się blisko szyby.