Nowoczesne pergole ogrodowe
Pergole ogrodowe to konstrukcje zewnętrzne, które służą jako dekoracje ogrodu a jednocześnie dodają funkcjonalnej przestrzeni. Pergole są zwykle wykonane z drewna, metalu, aluminium lub kompozytów i składają się z pionowych słupów lub kolumn. Pergole zapewnią niepowtarzalną aranżację ogrodu, rośliny będą pięły się w górę, tworząc dekoracyjny łuk. Układając szereg pergoli jedna za drugą stworzymy atrakcyjną kwiatową alejkę. W naszym sklepie znajdziecie dwa rodzaje pergoli – pergolę metalową kolumnową oraz pergolę metalową łuk.
Pergole ogrodowe metalowe – zastosowanie
Jednym z popularnych zastosowań pergoli jest wsparcie dla roślin pnących. Rośliny takie jak winorośl, bluszcz, róża, czy wisteria mogą rosnąć w górę słupów i rozprzestrzeniać się na belkach, tworząc piękny, naturalny cień i przestrzeń do relaksu. Pergola kwiatowa to wyjątkowy element dekoracyjny, idealny na ogrodowe ceremonie ślubne.
Pergola drewniana czy metalowa?
Wybór pomiędzy pergolą drewnianą a pergolą metalową zależy od kilku czynników, w tym osobistych preferencji, stylu ogrodu, budżetu i wymagań konserwacyjnych. Poniżej przedstawimy Wam różnicę pomiędzy tymi dwoma pergolami.
Pergola drewniana
Drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w konstrukcji pergoli. Nic dziwnego, ponieważ dodaje ono naturalnego ciepła i uroku do każdej przestrzeni na świeżym powietrzu. Do budowy pergoli najczęściej wybierane są gatunki drewna odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Pergole drewniane są często wybierane ze względu na ich naturalny wygląd, jednak żeby zachować ich atrakcyjność, kondycję i co najważniejsze zapobiec zniszczeniu przez wilgoć, insekty czy promienie UV wymagana jest ich regularna konserwacja. Do tych działań zalicza się czyszczenie, malowanie lub lakierowanie.
Pergola metalowa
Pergole metalowe zazwyczaj wykonane są ze stali lub aluminium. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Pergola wykonana z metalu wymaga minimalnej konserwacji i jest odporna na ataki szkodników. Metalowe pergole dostępne są w różnych stylach i kolorach. Minusem metalu jest to, że podczas słonecznych dni bardzo szybko się nagrzewa i pergola może być gorąca w dotyku.
Jaka trejaż na winorośl?
Zacznijmy od tego od tego czym w ogóle jest trejaż? Trejaż to nic innego jak podpora dla pnących roślin. Pomaga roślinom takim jak winorośl rosnąć w górę, zamiast rozprzestrzeniać się po ziemi, jest to szczególnie ważne aby rośliny produkowały zdrowe, dojrzałe owoce. W momencie wyboru odpowiedniego trejażu, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników, mianowicie:
- Materiał – trejaże wykonane są z różnych materiałów, najczęściej jest to drewno, metal lub PVC. Drewno jest często wybierane ze względu na swój naturalny wygląd, ale wymaga odpowiedniej konserwacji. Natomiast metal i PVC są trwalsze i potrzebują mniej pielęgnacji.
- Wysokość – Winorośl potrzebuje dużej przestrzeni, aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać, dlatego odpowiednia wysokość trejażu powinna wynosić od 1,8 do 2,4 metra.
- Konstrukcja – trejaż powinien być na tyle silny, aby z łatwością udźwignął ciężar rosnącej winorośli i dojrzałych gron.
- Przestrzeń – trejaże powinny być ustawione w odpowiednich odległościach, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do prawidłowego rozwoju winorośli.
Reasumując nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jaką trejaż wybrać, wszystko zależy głównie od osobistych preferencji.
Gdzie ustawić pergolę w ogrodzie?
Istnieje wiele możliwości na ustawienie pergoli w ogrodzie. Wybranie odpowiedniego miejsca zależne jest od osobistych upodobań, dostępnej przestrzeni, a także rodzaju rośliny pnącej. Dla ułatwienia, podamy kilka własnych pomysłów na ustawienie pergoli w ogrodzie:
- Na ścianie lub ogrodzeniu – stworzy w ten sposób pionową ścianę zieleni. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie, jeśli masz ograniczoną przestrzeń.
- Wzdłuż ścieżki lub alei – stworzy w ten sposób piękną, naturalną aleję i wprowadzi niepowtarzalny charakter.
- W pobliżu płotu – może stanowić ozdobę i jednocześnie osłonę dla płotu, wzmocniony przy tym odpowiednimi podporami.
- Na dowolnej przestrzeni w ogrodzie – jeśli masz dużą przestrzeń, możesz postawić ją w miejscu, które najbardziej będzie Ci odpowiadało i stworzyć w ten sposób niepowtarzalną dekorację z pnących roślin.