Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Jak wyczyścić garnek żeliwny z rdzy?

Odnalazłeś w szafce zardzewiały garnek sprzed lat? A może użyłeś zupełnie nowego naczynia żeliwnego i po kilku dniach zardzewiał? W tym poście dowiesz się, dlaczego naczynia żeliwne rdzewieją i jak tego uniknąć, oraz przede wszystkim, co zrobić gdy rdza już jest.

  1. Dlaczego garnek żeliwny rdzewieje?
  2. Jak usunąć rdzę z żeliwa?
  3. Zardzewiały garnek żeliwny – kiedy trzeba go wyrzucić?
  4. Czym umyć żeliwo?

Dlaczego garnek żeliwny rdzewieje?

Główną przyczyną rdzewienia naczyń żeliwnych jest ich nieodpowiednia pielęgnacja. Garnki żeliwne należy każdorazowo po użyciu od razu myć i osuszać, a następnie sparować olejem. Naczynia żeliwne nie lubią wilgoci, więc im szybciej umyjemy je i osuszymy tym lepiej. Z tego też powodu garnka żeliwnego pod żadnym pozorem nie należy wkładać do zmywarki lub pozostawiać na dłużej z wodą „do odmoczenia”. Garnek żeliwny należy trzymać w suchym i przewiewnym miejscu. Może się zdawać, że wymagań jest dużo, ale gdy już przyzwyczaimy się do odpowiedniej pielęgnacji żeliwna, będzie nam to przychodziło z łatwością.

Kociołek żeliwny 8 l Brizoll - 229,90 zł

Jak usunąć rdzę z żeliwa

  1. Pierwszym krokiem do usunięcia rdzy z naczynia jest ocenienie, jak dużo rdzy jest, jeśli są to śladowe ilości, możesz przejść od razu do punktu 3.
  2. Jeżeli rdzy jest dużo, kociołek żeliwny należy włożyć do wody zmieszanej w proporcjach jeden do jednego z octem białym. Ważne, aby zardzewiałe fragmenty były całe zamoczone. Garnek zostawiamy w roztworze na około 8 godzin. Ocet powinien rozpuścić rdzę.
  3. Teraz garnek myjemy delikatnym detergentem przy pomocy szorstkiej gąbki, którą staramy się „zetrzeć” rdzę z naczynia. Szorujemy tak aż do całkowitego pozbycia się rdzawego nalotu.
  4. Rdzy już nie ma, ale to nie koniec pracy! Konieczne jest teraz stworzenie naczyniu nowej warstwy ochronnej. W tym celu garnek po umyciu osuszamy i stawiamy na kuchenkę, a następnie „wypalamy”. Do środka garnka możemy wsypać soli i wypalać przez jakiś czas naczynie z solą w środku. Proces ten powinien trwać do 15 minut.
  5. Teraz czekamy, aż naczynie ostygnie i myjemy go ponownie delikatnym detergentem w ciepłej wodzie.
  6. Przed ostatnim krokiem jest po raz kolejny postawienie garnka na kuchence i ogrzewanie go aż do momentu odparowania z niego całej wody.
  7. Na koniec cały garnek dokładnie smarujemy olejem i gotowe, naczynie żeliwne jest jak nowe!

Zardzewiały garnek żeliwny – kiedy trzeba go wyrzucić?

Jeśli rdza jest tylko powierzchowna, możesz spróbować ją usunąć i przywrócić garnek do użytku, według powyższych porad. Jednak jeżeli rdza pokrywa dużą część garnka, jest głęboka, lub zauważalne są wyraźne uszkodzenia struktury, np. pęknięcia, dziury lub znaczne ubytki materiału, wtedy lepiej rozważyć wymianę garnka. To jednak nie wszystko. Jeśli po usunięciu rdzy garnek nadal jest równy, bez pęknięć i ma gładką powierzchnię, to prawdopodobnie można go nadal używać. Jednak jeżeli są problemy z równomiernym rozprowadzeniem ciepła lub garnek jest osłabiony, lepiej go wymienić.

Jeśli jednak rdza jest zbyt zaawansowana i wydaje się, że struktura garnka została poważnie naruszona, wtedy warto go wyrzucić, gdyż może to być niebezpieczne podczas użytkowania.

Kociołek żeliwny 8 l Brizoll - 249,90 zł

Czym umyć żeliwo?

Do mycia żeliwa najlepiej użyć delikatnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić powierzchni. Można wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) oraz miękką gąbkę lub szczotkę. Unikaj używania zmywaków metalowych czy agresywnych środków chemicznych, które mogą powodować zarysowania lub uszkodzenia ochronnej warstwy żeliwa. Po umyciu żeliwa ważne jest, aby dokładnie je osuszyć, aby zapobiec korozji, a następnie, jeśli to potrzebne, zaimpregnować powierzchnię olejem, szczególnie w przypadku naczyń żeliwnych.

Promocja
Marka: Belis
Original price was: 269,99 zł.Current price is: 239,99 zł.
Promocja
Marka: Brizoll
Original price was: 379,99 zł.Current price is: 329,99 zł.
Promocja
Marka: Belis
Original price was: 74,99 zł.Current price is: 59,99 zł.