Zdecydowana większość Polaków w okresie świątecznym sprowadza do domu sztuczną lub żywą choinkę i stroi ją w kolorowe lampki. To piękna tradycja, którą przekazujemy sobie od wielu pokoleń. A czy wiecie skąd ta tradycja się pojawiła w naszych domach? I co oznaczają te wszystkie świąteczne symbole, takie jak jabłka, gwiazda betlejemska, orzechy i papierowe łańcuchy? O tym wszystkim dowiecie się właśnie tutaj!
Skąd wzięła się tradycja świątecznej choinki?
Drzewo iglaste w wielu kulturach uważane jest od dawna za symbol życia, odradzania się i płodności. Już w XVI wieku pojawiły się pierwsze świąteczne choinki, które prawdopodobnie swój początek miały jako symbol rajskiego „drzewa poznania dobra i zła”. To jednak tylko luźne powiązanie i nie wiemy do końca, jak było naprawdę. Wiemy natomiast, że tradycja dekorowania iglaków narodziła się w Alzacji, a zwyczaj ten bardzo lubił i rozpowszechniał Marcin Luter.
CIEKAWOSTKA Czy wiecie, że pierwsze choinki w domach były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu?
Jakiś czas po Lutrze zwyczaj choinek przejął Kościół katolicki. Świąteczne drzewko do Polski przynieśli niemieccy protestanci w okresie zaborów i początkowo choinki pojawiały się jedynie w dużych miastach. W końcu choinki dotarły też na wieś, zastępując tradycyjne polskie tradycje takie jak jemioła, czy dekorowanie snopu zboża.
Ale czemu właściwie zaczęliśmy przynosić drzewa iglaste do domów?
Dawniej uznawano to za kradzież obrzędową. Kradziono drzewo z lasu, uważanego za inny świat, co miało przynieść szczęście złodziejowi.
Świąteczne symbole
Jest wiele symboli świątecznych, które wszyscy wiemy, że są, ale nikt nie zastanawia się nad tym, skąd się wzięły? Doskonałym przykładem są lampki choinkowe!
Oświetlenie choinki to dla nas oczywistość, w końcu musi być ładnie, kolorowo i świecąco, ale czemu? Są dwa objaśnienia tego symbolu. Według pierwszego lampki symbolizują Chrystusa, który miał być światłem dla pogan, drugie mówi natomiast, że światełka bronią złym mocą dostępu do domu.
Aniołki pojawiają się w okresie świątecznym wszędzie, mają opiekować się nami i naszym domem.
Jabłka zawieszone na drzewku to oczywiste odniesienie do biblijnego zakazanego owocu, jednocześnie mają one zapewnić nam zdrowie oraz urodę.
Orzechy teraz już rzadziej, lecz kiedyś bardzo często pojawiały się jako ozdoby choinkowe, miały one nieść dobrobyt i siłę.
Łańcuchy na choinkę to z pozoru niewinna ozdoba, a jednak mają i one swoją symbolikę. Łańcuchy mają przypominać o zniewoleniu grzechem, natomiast w tradycji niektórych polskich regionów uważa się, że łańcuchy wzmacniają więzy rodzinne i chronią dom przed kłopotami.
Dzwonki na choince to popularny symbol, głoszący dobrą nowinę i radosne wydarzenia.
CIEKAWOSTKA Czy wiecie, że zależnie od regionu, prezenty wigilijne przynoszone są przez kogoś innego? Bożonarodzeniowe prezenty przynoszone mogą być przez Gwiazdkę, Gwiazdora, Mikołaja, Aniołka lub Dzieciątko. A kto Wam przynosi prezenty na święta? :D
Zajrzyj tutaj, aby poznać najnowsze trendy choinkowe.