Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Jak usunąć rdzę z patelni żeliwnej?

Patelnie żeliwne są cenione przez wielu kucharzy za swoją trwałość, niezawodność i zdolność do równomiernego rozprowadzania ciepła. Jednak nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy mogą napotkać na pewne wyzwania, takie jak rdza, która z czasem pojawia się na powierzchni naczynia. Czy jest ona szkodliwa? Jak usunąć rdzę z patelni żeliwnej? Sprawdzamy!

Czy patelnie żeliwne rdzewieją?

Tak, patelnie żeliwne mogą ulegać procesowi rdzewienia, co jest naturalnym zjawiskiem związanym z ich składem chemicznym. Żelazo w kontakcie z wilgocią i powietrzem może ulegać korozji. Właśnie dlatego patelnie żeliwne przechowywane w miejscach narażonych na wilgoć – włożone do zmywarki, przetrzymane w zlewie lub wystawione na wilgotne powietrze często rdzewieją. Również niewłaściwa konserwacja naczynia może przyczynić się do jego korodowania. Warto jednak podkreślić, że sama rdza zazwyczaj nie jest szkodliwa dla zdrowia, jednak może wpływać na wygląd i funkcjonalność patelni.

Jak i czym usunąć rdzę z patelni żeliwnej?

Przede wszystkim pamiętaj, że rdzewienie patelni żeliwnej nie oznacza, że musisz się jej pozbyć. Powstawanie rdzy na naczyniu żeliwnym nie jest wadą, a jedynie efektem niewłaściwego użytkowania, przechowywania lub po prostu upływu czasu. Jeżeli zauważysz na swojej patelni oznaki korozji, niczym się nie przejmuj. Naczynia żeliwne znane są ze swej nieprzeciętnej trwałości i solidności, a rdzę można po prostu usunąć. W jaki sposób? Znamy ich przynajmniej kilka.

  • Jeden z nich polega na umieszczeniu patelni w wodzie z octem (w proporcjach 1:1). Po kilku godzinach rdza powinna zostać rozpuszczona. Jeśli korozja jest bardzo zaawansowana, możesz pozostawić w ten sposób naczynie na całą noc. Kolejnym krokiem jest dokładnie wyszorowanie powierzchni za pomocą ostrej gąbki lub myjki i detergentu.
  • Jeśli zardzewiała powłoka nie jest jeszcze gruba i ma dość jasny kolor, można ją wyczyścić najprostszym, domowym sposobem, z użyciem produktów, które niemal zawsze są pod ręką. Wystarczy wziąć niewielką ilość sody oczyszczonej lub soli, dodać wodę i stworzyć miksturę o konsystencji pasty do zębów. Następnie należy nałożyć mieszaninę na patelnię. Przetrzyj plamy rdzy ściereczką. Odczekaj kilka minut, następnie natrzyj i spłukaj Jeśli na naczyniu nadal widoczne są ślady korozji, powtórz próbę.

Konserwacja patelni żeliwnej

Kiedy już uda Ci się oczyścić żeliwną patelnię z rdzy, dokładnie opłucz naczynie i usuń z niego szkodliwe substancje. Następnie wysusz powierzchnię bardzo dokładnie szmatką. Warto także na krótki czas postawić patelnię na małym ogniu, aby cała wilgoć odparowała. Jednak to nie wszystko. Oczyszczoną powierzchnię należy odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób?

Nastaw piekarnik na rozgrzanie do około 170 stopni. Przygotuj patelnię do wypalania. Nałóż olej roślinny na wnętrze patelni (nie należy w tym celu używać oliwy z oliwek). Można to zrobić za pomocą pędzelka lub serwetki.

Pozostaw patelnię na ruszcie w nagrzanym piekarniku. Patelnia powinna być odwrócona dnem do góry. Na dnie piekarnika połóż naczynie – w trakcie procesu będzie na niego skapywał olej. Proces wypalania powinien trwać około godziny.

Pamiętaj, aby nie nakładać mocnych detergentów do naczyń na świeżo wypaloną patelnię – cała warstwa ochronna zostanie usunięta. Po ostygnięciu patelni wyczyść ją miękką gąbką, wypłucz i dokładnie wysusz.