Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Jakie garnki na ognisko?

Gotowanie na ognisku to nie tylko praktyczny sposób na przygotowanie posiłków na świeżym powietrzu, ale także wyjątkowe doświadczenie bliskości z naturą. Jednak, aby w pełni cieszyć się tą formą kulinarnych przygód, niezbędne są odpowiednie garnki, które sprostają wymaganiom otwartego ognia. Wybór odpowiednich naczyń może znacząco wpłynąć na komfort i jakość gotowania. Jakie garnki na ognisko są najlepsze? Sprawdzamy!

Garnki do ogniska – najlepsze opcje

Jakie garnki na ognisko są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wybór garnków do ogniska jest kluczowy, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas gotowania na świeżym powietrzu. Jedną z najlepszych opcji są tradycyjne kociołki żeliwne, które charakteryzują się doskonałą przewodnością ciepła i trwałością. Żeliwo równomiernie rozprowadza ciepło, co sprawia, że potrawy gotują się równomiernie. Ponadto naczynia tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Inną świetną propozycją są garnki stalowe z powłoką emaliowaną. Łączą one w sobie zalety stali i łatwość czyszczenia dzięki gładkiej powierzchni emalii. Dla osób preferujących lekkie i łatwe do przenoszenia rozwiązania, idealne będą garnki aluminiowe, jednak warto pamiętać, że ich użytkowanie na dłuższą metę może być szkodliwe dla zdrowia. Ważne jest, aby naczynia do ogniska były wyposażone w solidne uchwyty oraz stabilne pokrywki, które ułatwiają bezpieczne gotowanie w warunkach plenerowych.

Garnki żeliwne na ognisko

Garnki żeliwne to klasyka wśród naczyń używanych do gotowania na ognisku, ceniona za swoją wyjątkową trwałość i właściwości termiczne. Żeliwo jest materiałem, który doskonale przewodzi i równomiernie rozprowadza ciepło, co jest niezwykle ważne podczas gotowania na otwartym ogniu, gdzie kontrola temperatury bywa trudna. Kociołki, garnki i patelnie żeliwne – takie jak np. patelnia żeliwna Maysternya – są idealne do duszenia, pieczenia i smażenia, pozwalając na przygotowanie szerokiego wachlarza potraw. Dodatkowym atutem żeliwa jest jego naturalna nieprzywieralna powierzchnia, która z czasem staje się coraz lepsza, im więcej używamy garnka. Warto jednak pamiętać, że garnki żeliwne są stosunkowo ciężkie i wymagają odpowiedniej pielęgnacji – regularnego natłuszczania, aby zapobiec rdzewieniu. Mimo tych wyzwań, ich niezawodność i wszechstronność czynią je niezastąpionymi towarzyszami przygód kulinarnych na świeżym powietrzu.

Garnek emaliowany na ognisko  – czy się nada?

Garnki emaliowane również stanowią dobrą opcję do gotowania na ognisku, choć mają nieco inne właściwości niż żeliwne. Wykonane są zazwyczaj ze stali pokrytej warstwą emalii, co zapewnia im lekkość i większą mobilność, co jest istotne podczas biwakowania. Powłoka emaliowana jest gładka, co ułatwia czyszczenie garnka i zapobiega przywieraniu potraw. Dzięki temu są idealne do przygotowywania zup, sosów i innych dań wymagających delikatniejszego gotowania. Jednak garnek emaliowany  używany na ognisku może mieć swoje ograniczenia. Wysokie temperatury i bezpośredni kontakt z ogniem mogą powodować pękanie emalii, co nie tylko skraca żywotność garnka, ale również może prowadzić do korozji stali pod emalią. Dlatego ważne jest, aby używać ich ostrożnie, unikać zbyt intensywnego ognia i preferować gotowanie na żarze. Dla dodatkowego zabezpieczenia warto używać podstawek lub rusztów, które zmniejszają bezpośredni kontakt z płomieniami.