Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Przepis na barszcz czerwony na zakwasie

Wigilia to dzień wyjątkowy, ponieważ jest to czas wyczekiwania narodzin Chrystusa. W wielu polskich domach tradycja postu jest ściśle przestrzegana przed wigilią i również w trakcie. Dlaczego pościmy w wigilie? Ponieważ post ma nam przypominać o tym, że Święta Rodzina przeżywała niedostatek i głód w drodze do Betlejem. Dopiero narodziny Chrystusa sprawiły, że zapanowała radość, a pasterze i królowie znosili podarki. Po dziś dzień ten jest czczony właśnie za sprawą obchodzonego postu. W Polsce jest to prawo zwyczajowe, ponieważ obowiązuje dłużej niż 30 lat. 

Według prawa zwyczajowego na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. Podczas kolacji nie należy się objadać, lecz warto skosztować każdej potrawy, ponieważ każda niesie ze sobą inną symbolikę. Wszystkie potrawy powinny być postne, czyli bezmięsne. Każdy z nas zna, które to potrawy, jednak warto wiedzieć, że różnią się one między sobą w zależności od regionu. Są regiony, gdzie na stole gości wyłącznie barszcz czerwony z uszkami. Są też takie, gdzie towarzyszy mu również zupa grzybowa lub kapusta z grochem. Takie różnice można spotkać również w przypadku pozostałych potraw, jednak dzisiaj skoncentrujemy się na barszczu. Jest to najlepszy czas na rozpoczęcie przygotowania zakwasu na barszcz, ponieważ czas przygotowania samego zakwasu z buraków to ok. 5 dni.

Przepis na barszcz czerwony

Barszcz czerwony na zakwasie najlepiej przygotować w garnku emaliowanym. Nie koniecznie musi on być z ciemnym środkiem, ponieważ emalia jest odporna na przebarwienia. Dodatkowo, gdy wybierzemy garnek do barszczu emaliowany z jasnym środkiem, będziemy mogli kontrolować kolor naszego barszczu na każdym etapie przygotowania. Garnki emaliowane o dużej pojemności znajdziecie tutaj. 

Składniki na barszcz czerwony na zakwasie: 

  • 1 kg obranych buraków
  • ziele angielskie
  • czosnek
  • liść laurowy
  • chłodna woda przegotowana 3-4 l
  • piętka chleba żytniego

Składniki na wywar bez kości: 

  • Jarzyny: marchew, pietruszka, seler, kapusta włoska
  • Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, majeranek, czosnek
  • Dodatki: śliwka wędzona, dwa jabłka.

Przygotowanie zakwasu do barszczu czerwonego. 

Wszystkie składniki umieść w garnku emaliowanym i zalej je chłodną, przegotowaną wodą. Nie zapomnij o piętce lub kawałku chleba żytniego, który wspomoże proces fermentacji. Czas przygotowania zakwasu to ok. 5 dni. Zakwas zostawiamy w temperaturze pokojowej na cały okres kiszenia.

Przygotowanie wywaru do barszczu bez kości: 

Wszystkie jarzyny obieramy i wkładamy do garnka emaliowanego z jasnym środkiem, dodajemy przyprawy i dodatki, takie jak śliwka wędzona i jabłka. Zalewamy wodą i zagotowujemy. Po zagotowaniu do wywaru dodajemy zakwas z buraków. Można dodać częściowo buraki z zakwasu. Jeśli kolor jest zbyt blady, można dodać obranych, świeżych buraków pod koniec gotowania zaraz przed podaniem. Do smaku można dodać odrobinę cukru i soli. Jeśli kwaśność jest zbyt słaba, można wspomóc się odrobiną octu. 

Przepis autorski powstał we współpracy z kucharzami Willa Brygida w Kudowie Zdroju. 

Aby lepiej przygotować się do tegorocznych świąt, sprawdź, co możesz zrobić wcześniej tutaj (Jakie potrawy wigilijne można przygotować wcześniej?).