Tu znajduje się nowy sklep naczynia.olkusz.pl. Jesteś w dobrym miejscu!

Nowy pies w domu – Wyprawka dla psa

Aby jak najbardziej zmniejszyć pierwszy stres u zwierzaka, przed przyjęciem nowego członka rodziny odpowiednio się przygotuj! Pies na nowym, obcym terenie może być zalękniony i szukać schronienia, zapewnij mu jak największy komfort w tych pierwszych chwilach i daj czas na oswojenie się. Wiele niezbędnych akcesoriów dla psa znajdziesz w sklepie naczynia.olkusz.pl.

Miseczki na wodę i pokarm

Wbrew pozorom wybór odpowiednich miseczek nie jest taki prosty. Trzeba brać pod uwagę kilka ważnych kryteriów, szukając idealnej miseczki.

  1. Miska powinna być stabilna, a więc albo na tyle ciężka, aby nie „uciekała przed psem”, albo z antypoślizgową podstawą.
  2. Miseczki powinny być DWIE. Pies zawsze powinien mieć dostęp do wody, a więc karma musi być podawana oddzielnie.
  3. Dopasuj rozmiar misek do psa! Mały piesek nie będzie w stanie jeść z dużej miski, a duży nie poje sobie malutką porcją! No i trzeba pamiętać, że miseczka powinna rosnąć wraz z psiakiem.
  4. Dobrze wybierz materiał, z jakiego wykonana jest miska. Zdecydowanie odradzam miski plastikowe, które są nietrwałe i niehigieniczne. Łatwo o zarysowania na niej, a te to już prosta droga do rozwinięcia się bakterii. Psy mogą również mieć alergię na takie tworzywa. Częstym wyborem są natomiast miski stalowe, ale najbardziej zalecam miseczki emaliowane! Te ostatnie są ładne, estetyczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia psiaka!

Karma

Początkowo warto kontynuować dietę, jaką szczeniak miał stosowaną w hodowli. Osoby przekazujące nam zwierzaka powinny dać także najważniejsze informacje na jego temat oraz pierwsze porcje jedzenia dla psa, zanim zdążymy je kupić. Jeśli chcesz wprowadzić psu nową dietę, rób to stopniowo, aby organizm szczeniaka mógł się powoli przestawić.

Obroża z adresówką i smycz

Obrożę musisz dobrze dopasować do rozmiarów zwierzaka. Ważne, aby piesek nie dusił się, ale jednocześnie nie mógł wyciągnąć głowy z obroży. Wraz ze wzrostem szczeniaka, koniecznie pamiętaj, o zmienia obroży na większą! Ważne jest także, aby obroża psiaka posiadała plakietkę z najważniejszymi danymi. Koniecznie musi znajdować się tam imię psiaka i numer telefonu do właściciela. Czasami może być także konieczne, aby dodać szczegóły dotyczące zdrowia zwierzaka. Nie zapomnij też kupić odpowiedniej smyczy! Powinna być wytrzymała, szczególnie w przypadku dużych psów.

Legowisko

Legowisko musi być dostosowane do wymiarów zwierzaka. Szczeniak powinien mieć na tyle niskie legowisko, aby móc wspiąć się na nie. Nie musi być ono duże, wystarczy lekko większe od samego psiaka. Starsze psy powinny mieć zdecydowanie więcej miejsca, długość ich legowisk powinna odpowiadać długości psa od nosa do końca tułowia. Ważne, żeby łóżeczko psiaka można było wyprać. Często też zalecane jest rozstawić psu w domu kilka legowisk. Psy odruchowo chcą znajdować się jak najbliżej właściciela i chodzą za nim po całym domu. Zasną spokojniej, wiedząc, że są blisko „swojego człowieka”. Legowiska szczeniaków często wkładane są do tak zwanych „kojców”. Są to duże klatki, w których zwierzak ma łóżeczko, miseczki, zabawki i wolną przestrzeń. Małym pieskom taka klatka może dać poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo zwierzak będzie mógł chodzić sam, bez ciągłej kontroli czy nie robi sobie krzywdy, lub czegoś nie uszkadza. Często także starsze pieski przyzwyczajają się do takiej klatki i chętnie kładą się w niej na drzemkę. Oczywiście przez większą część czasu psiaki powinny chodzić wolne po mieszkaniu, trzeba pozwolić im poznawać swój nowy dom.

Mata chłodząca

Maty chłodzące są dość nowym wynalazkiem, a nasi czworonożni przyjaciele je pokochali! W upalne dni lub kiedy grzejnik mocno grzeje, psiaki mogą położyć się na takiej macie, która będzie je ochładzać. Szczególnie godne polecenia są maty z żelem chłodzącym. Żel chłodzący jest bezpieczny dla zdrowia psów, a sama mata odporna na pazurki i zęby. Żelowe wkłady działają ciśnieniowo, kiedy pies kładzie się na nich, zaczynają się ochładzać, jednocześnie obniżając temperaturę ciała zwierzaka. Maty chłodzące to prawdziwe wybawienie dla psów w upalne dni! Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Mata chłodząca dla psa — jak działa?”.

Kontakt do całodobowego weterynarza

Dobrze znaleźć odpowiedniego weterynarza jeszcze przed odebraniem pieska. Koniecznie powinieneś mieć w telefonie zapisany kontakt do całodobowej weterynarii w Twojej okolicy. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, może się okazać, że Twój pies będzie potrzebował natychmiastowej opieki medycznej. Pamiętaj także o regularnych odwiedzinach kontrolnych u weterynarza. Zadbaj o to, żeby Twój pies miał cały czas aktualne szczepienia i posiadał wszczepiony mikrochip.

Smaczki

Małe przekąski pomogą w wychowaniu psa, jak u ułatwią psu wiele rzeczy. Jeżeli zwierzak boi się gdzieś pójść lub nie lubi się kąpać, zamiast siłą lepiej przekonać go przysmakiem. Niech nielubiane czynności kojarzą mu się z czymś przyjemnym! Przy pomocy smaczków możesz także odpowiednio wyszkolić psa i nauczyć niezbędnych komend.

Zabawki i gryzaki

Koniecznie zapewnij swojemu psiakowi przynajmniej kilka zabawek. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko, że zainteresują się naszymi butami i innymi rzeczami, których nie powinny gryźć. Dobrze zadbać o zabawki stymulujące, pozwalające psu się rozwijać. Zabawa z psem to doskonały sposób na nawiązywanie bliskich relacji ze swoim czworonogiem. Zabawa i regularne spacery, a nawet bieganie sprawią, że pies na długo utrzyma swoją sprawność fizyczną. To tak jak u ludzi, zdrowy tryb życia jest lepszy na nas!

Akcesoria do pielęgnacji

Koniecznie nie zapomnij także o kupieniu dla psa specjalnego szamponu u szczotki do sierści lub włosa. Powinna być ona dostosowana do długości i rodzaju sierści. Sposób oraz częstotliwość pielęgnacji psa warto uzgodnić z lekarzem. Ważna jest także u psów odpowiednia pielęgnacja uszu, regularne obcinanie pazurków, jeżeli nie czujemy się na siłach w tej kwestii także pomoże nam weterynarz.